*20η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Σαουθάμπτον – Έβερτον 1-2.

*Στα τελευταία 15 ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες, μόλις δύο φορές κέρδισε ο φιλοξενούμενος, αμφότερες για την Έβερτον (2019 και φέτος).

*Χωρίς νίκη η Σαουθάμπτον στα τελευταία 17 εκτός έδρας ματς με την Έβερτον για την Πρέμιερ Λιγκ (0-5-12), τελευταία της νίκη το 1997!

*Από 8/10 μεταξύ τους 2-3 Goal έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΕΒΕΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για το Κύπελλο. Το 1-0 ο Άντονι στο 4’, ισοφάρισε ο Κόαντι στο 14’ για την Έβερτον. Το 2-1 ήρθε με αυτογκόλ του Κόαντι στο 52’, το 3-1 διαμόρφωσε ο Ράσφορντ με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Αναζητά αντίδραση, έρχεται από δύο σερί ήττες για Πρέμιερ Λιγκ και Κύπελλο. Αρχικά, διασύρθηκε εντός έδρας απ’ την Μπράιτον στο πρώτο ματς του νέου έτους, το τελικό 1-4 διαμορφώθηκε κυρίως εξαιτίας της τραγικής εικόνας της Έβερτον στο δεύτερο μέρος. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν «μέσα» στο ματς, μπορεί να έχανε απ’ το 14’, όμως τουλάχιστον είχε συνοχή και προσπαθούσε –χωρίς επιτυχία- να δημιουργήσει. Στο δεύτερο μέρος μπήκε στο γήπεδο ένα συνονθύλευμα, χωρίς αρχή, μέση και τέλος, έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, είχε πολύ αργές αντιδράσεις. Δέχτηκε τρία γκολ σε έξι λεπτά (απ’ το 51’ μέχρι το 57’), ο κόσμος άρχισε να αποδοκιμάζει και να αποχωρεί απ’ τις κερκίδες. Μείωσε στο φινάλε με πέναλτι, το ματς είχε τελειώσει από νωρίς.

Αποδείχτηκε ότι η εκτός έδρας ισοπαλία με τη Μάντσεστερ Σίτι ήταν συγκυριακή και μάλλον αποτέλεσμα τύχης, νωρίτερα η Έβερτον υπέστη τρεις διαδοχικές ήττες κόντρα σε Γουλβς (1-2 εντός), Μπόρνμουθ (3-0 εκτός) και Λέστερ (0-2 εντόςς). Είχαν προηγηθεί δύο σερί αγωνιστικές που πήρε αποτελέσματα με Κρίσταλ Πάλας (3-0) και Φούλαμ (0-0 εκτός), έμεινε στους 15 πόντους και βρίσκεται πλέον εντός της τελευταίας τριάδας. Έχει τρομερό πρόβλημα στην επίθεση, χαρακτηριστικό είναι ότι έχει σκοράρει μόλις 14 γκολ σε 18 ματς!

Την περασμένη εβδομάδα πάλεψε κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για το Κύπελλο, ήταν «μέσα» στη διεκδίκηση έστω της ισοπαλίας μέχρι το φινάλε, αλλά δεν κατάφερε να κάνει τη ζημιά. Κρατά την ανταγωνιστική εικόνα, αλλά τίποτα περισσότερο. Χάνει για τρεις εβδομάδες τον πολύτιμο Ιβόμπι.

ΕΒΕΡΤΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

*Δέχτηκε γκολ στα 16/21 επίσημα παιχνίδια της.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 επί της Μάντσεστερ Σίτι για το Λιγκ Καπ. Το 1-0 ο Μάρα στο 23’, το 2-0 έκανε ο Τζενεπό στο 28’. Απόλυτα δίκαιο το αποτέλεσμα, η Σίτι ήταν κάκιστη.

Ουδείς περίμενε ότι θα προκριθεί εις βάρος της Μάντσεστερ Σίτι την Τετάρτη για το Λιγκ Καπ, ωστόσο τα κατάφερε άξια και απόλυτα δίκαια. Έβγαλε τρομερή ενέργεια στο χορτάρι, παρατάχθηκε με σχεδόν βασική ομάδα, δεν υποτίμησε τη διοργάνωση κι αυτό της «βγήκε». Εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών της Σίτι, από ένα τέτοιο του Σέρχιο Γκόμεθ ήρθε το 1-0, ενώ το 2-0 σημειώθηκε πέντε λεπτά αργότερα εξαιτίας τραγικής τοποθέτησης του γκολκίπερ Ορτέγα. Ο Γουαρδιόλα έκανε τρεις αλλαγές στο ημίχρονο, έβαλε Ντε Μπρόινε, Άκε και Ακάντζι, ενώ στο 56’ επιστράτευσε και τον Χάαλαντ, ωστόσο η Σαουθάμπτον διαχειρίστηκε άψογα την πίεση της Σίτι, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου και προκρίθηκε δίκαια στα ημιτελικά, εκεί που θα αντιμετωπίσει τη Νιουκάστλ σε διπλά ματς.

Είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 2-1 επί της Κρίσταλ Πάλας για το Κύπελλο, σε ματς που επίσης προσέγγισε με σοβαρότητα, ωστόσο τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά στην Πρέμιερ Λιγκ. Στην τελευταία της υποχρέωση ηττήθηκε εντός έδρας απ’ τη Νότιγχαμ Φόρεστ, στο ντέρμπι με φόντο την παραμονή. Θλιβερή η εμφάνιση της σ’ όλους τους τομείς, έκανε τραγικά λάθη στην άμυνα, ήταν ολοφάνερο ότι υπήρχε τρομερό άγχος στους παίκτες της. Από ένα τέτοιο λάθος ήρθε το γκολ του Αβονίγι στο 27’, η Νότιγχαμ «κλείστηκε» ακόμη περισσότερο στα καρέ της και έψαχνε τις αντεπιθέσεις, τις βρήκε αρκετές φορές, θα μπορούσε να σκοράρει δεύτερη φορά. Κάκιστη η Σαουθάμπτον δημιουργικά, δεν είχε μισή σοβαρή ευκαιρία.

Ακολούθησαν έντονες αποδοκιμασίες απ’ τον κόσμο προς τον κόουτς, Νέιθαν Τζόουνς. Ήταν η έκτη σερί ήττα για το πρωτάθλημα, η Σαουθάμπτον πήρε μόλις μια νίκη στις τελευταίες 13 αγωνιστικές (1-2-10), με 12 πόντους είναι ουραγός της βαθμολογίας, στο -3 απ’ την παραμονή. Τέθηκε εκτός ο στόπερ Μπέλα-Κότσαπ. Έκανε ντεμπούτο ο νεοαποκτηθείς εξτρέμ Όρσιτς (6.8 εκ. ευρώ, από Ντιναμό Ζάγκρεμπ), σήμερα είναι διαθέσιμος και ο έτερος νέος παίκτης, Κάρλος Αλκαράς (μέσος, 13.6 εκ. ευρώ, από Ρασίνγκ Κλουμπ).