*Πρώτος προκριματικός γύρος του Κόπα Σουνταμερικάνα. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί θα αγωνιστεί στους ομίλους της διοργάνωσης.

*Ο αγώνας διεξάγεται σε ουδέτερη έδρα, Estadio El Teniente.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΕΒΕΡΤΟΝ ΝΤΕ ΒΙΝΑ (ΧΙΛΗ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Ο’Χίγκινς με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Κάμπος στο 13’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Καλδερόν στο 45+5’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Καστίγιο στο 59’.

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε η Έβερτον Ντε Βίνα. Μπορεί να μπήκε δυνατά παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ από νωρίς, όμως στη συνέχεια δέχθηκε έντονη πίεση, στην οποία υπέκυψε τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, δεχόμενη την ανατροπή.

Αντίδραση θέλει να βγάλει ύστερα από το κακό ξεκίνημά της στο πρωτάθλημα. Έχει αφήσει θετικά στοιχεία επιθετικά και στα δύο παιχνίδια της, σκοράροντας με συνέπεια, παρ’ όλα αυτά είναι τρομερά επιρρεπής στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να έχει μαζέψει τη 3 φορές τη μπάλα από τα δίχτυα της. Μπορεί παρ’ όλα αυτά να εκμεταλλευτεί σήμερα τις αστάθειες που βγάζει η αντίπαλός της αμυντικά, ώστε να βρει δίχτυα με μεγαλύτερη ευκολία.

Έβερτον Ντε Βίνα Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΟΥΝΙΟΝ ΛΑ ΚΑΛΕΡΑ (ΧΙΛΗ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Ντεπόρτες Ικίκε με σκορ 1-3, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Πίνο στο 45+1’ και το 0-2 ο Πουχ στο 56’. Το 0-3 πέτυχε ο Πίνο στο 59’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μουνόθ στο 90+5’.

Κακή εμφάνιση και ήττα για την Ουνιόν Λα Καλέρα. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε και το γεγονός ότι απείλησε με αρκετές από αυτές, το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της «τιμής» στις καθυστερήσεις του ματς. Αμυντικά δέχθηκε ασφυκτική πίεση, στην οποία υπέκυψε με τεράστια ευκολία και στα δύο ημίχρονα.

Να αφήσει πίσω την ήττα στο πρωτάθλημα, παίρνοντας σήμερα το «εισιτήριο» για τη φάση των ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα είναι ο στόχος της. Καθόλου εύκολο το έργο της, αντιμετωπίζει μια δυνατή αντίπαλο και με βάση την εικόνα της μέχρι στιγμής θα πρέπει να πραγματοποιήσει μια καλή εμφάνιση κυρίως αμυντικά, προκειμένου να μην «πληρώσει» τις πολλές αστάθειες που βγάζει στον τομέα αυτόν. Στα θετικά το γεγονός ότι βρήκε δίχτυα και στις δύο αναμετρήσεις της στο πρωτάθλημα, αν και μόνο στη μία κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα.