* Στην Απερτούρα: Ουατσιπάτο – Έβερτον 2-2 (7/11)

* Στα 10/12 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Έβερτον στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5.

* Η Έβερτον σκόραρε δύο ή περισσότερα τέρματα στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

* Στα 4/5 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Ουατσιπάτο στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5.

ΕΒΕΡΤΟΝ

Αν και ξεκίνησε τη σεζόν στην Κλαουσούρα με πολύ μεγάλες προσδοκίες, που έφταναν μέχρι και στην κατάκτηση του τίτλου, η Έβερτον δεν κατάφερε να τις επιβεβαιώσει και με την εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Κόλο Κόλο την περασμένη αγωνιστική, έμεινε οριστικά εκτός διεκδίκησης μιας εκ των δύο πρώτων θέσεων. Τα πράγματα θα μπορούσαν να έχουν κυλήσει εντελώς διαφορετικά για την ομάδα του Πάμπλο Σάντσες, που βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ και έφτασε ισάριθμες στην ισοφάριση, με το 2-2 μάλιστα να επιτυγχάνεται στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον επανακάμψαντα Μπεσέρα. Στα υπόλοιπα λεπτά του έξτρα χρόνου, όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να πετύχουν και τρίτο γκολ, σκορπίζοντας την απογοήτευση στις τάξεις της.

Η αλήθεια είναι, βέβαια, πως η Έβερτον δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση, παραμένει χωρίς νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια (0-3-3), ενώ το να παίζουν εντός έδρας μάλλον τους δυσκολεύει, καθώς έχουν πετύχει μόλις τέσσερα γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια, στα οποία, επίσης, δεν έχουν καταγράψει ούτε μια νίκη. Δεν λείπουν και πάλι τα προβλήματα για τον Σάντσες, ο οποίος δεν υπολογίζει στους Οτσόα (Επιθετικός, 18/0), Βάρας (Επιθετικός, 8/2), Μπλάσκεζ (Αμυντικός, 23/0) και Ρόχας (Μέσος, 12/1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Κόλο Κόλο για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 10/12 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5 (Δες το στην Bet365).

ΟΥΑΤΣΙΠΑΤΟ

Στην αντίπερα όχθη, η Ουατσιπάτο βρίσκεται σε πολύ κατάσταση το τελευταίο χρονικό διάστημα και το επιβεβαίωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την περασμένη αγωνιστική, όταν και επικράτησε με 2-1 της Κατόλικα εντός έδρας, σκαρφαλώνοντας πολύ κοντά στο μέσον της βαθμολογίας. Σε ένα παιχνίδι απέναντι σε έναν σαφώς πιο ποιοτικό αντίπαλο που μάλιστα ξεκίνησε με τις χειρότερες προϋποθέσεις, αφού βρέθηκε μόλις στο έκτο λεπτό πίσω στο σκορ, η Ουατσιπάτο κατάφερε να αντιδράσει. Πήρε ψυχολογία με την ισοφάριση του Γκονζάλες στο 44’ και παίζοντας έξυπνα στις αντεπιθέσεις, πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 80’ με τον Χιντάλγκο.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, έχει ηττηθεί μόλις μια φορά στα επτά τελευταία παιχνίδια, μόνο που αυτή η ήττα σημειώθηκε στην έδρα της ουραγού Κομπρεσάλ και προξένησε αρνητική εντύπωση. Έχει σκοράρει δύο ή περισσότερα τέρματα στα 3/4 τελευταία παιχνίδια και έστω και αργά, κατάφερε να βρει το ιδανικό σχήμα. Επιστρέφει στην αποστολή ο Μπιζάμα (Μέσος, 23/1), όμως εκτός αυτής έμειναν οι Ποβέα (Μέσος, 24/6), Μαρτίνεζ (Μέσος, 17/0), Σοτέλδο (Μέσος, 8/0) και Ντούμα (Επιθετικός, 11/2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Κατόλικα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 4/5 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5.