*9η αγωνιστική.

*Αήττητη η Έβερτον εντός έδρας κόντρα στη Γουότφορντ σ’ όλες τις διοργανώσεις (13-2-0).

*Η Γουότφορντ έρχεται από 9/10 εκτός έδρας ήττες σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ, δε σκόραρε στα 7/10 ματς.

ΕΒΕΡΤΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν κατάφερε να πάρει ούτε πόντο στο εντός έδρας ματς με τη Γουέστ Χαμ, παρότι η εμφάνιση της δεν ήταν κακή. Είχε αρκετά θέματα στο δημιουργικό κομμάτι, οι καθαρές ευκαιρίες της δεν ήταν πολλές, ωστόσο και ο αντίπαλος δεν είχε τρομερές φάσεις. Ο ρυθμός ήταν σχετικά χαμηλός, όλα έδειχναν ότι το ματς πάει για ισοπαλία, μια στατική φάση ήταν αρκετή για να αλλάξει τις ισορροπίες και να χαρίσει τη νίκη στη Γουέστ Χαμ.

Επιστροφή στις απώλειες για τα “ζαχαρωτά” έπειτα από δύο αγωνιστικές, που είχαν νίκη 2-0 επί της Νόριτς και το εκτός έδρας 1-1 με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, είχαν προηγηθεί δύο σερί ήττες κόντρα σε Άστον Βίλα (3-0 εκτός έδρας) και ΚΠΡ (στα πέναλτι για το Λιγκ Καπ), νωρίτερα πήραν νίκες με Σαουθάμπτον (3-1), Μπράιτον (0-2 εκτός) και Μπέρνλι (3-1). Με 14 πόντους η Έβερτον καταλαμβάνει την 8η θέση, είναι στο -1 απ’ την τετράδα και στο -3 απ’ την τρίτη Μάντσεστερ Σίτι. Επιστρέφει ο Ριτσάρλισον (Επιθετικός, 4,1), νέα προβλήματα οι βασικοί Ντουκουρέ και Μίνα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 κόντρα στη Γουέστ Χαμ. Το γκολ ο Ογκμπόνα στο 74’. Το ματς ήταν μοιρασμένο, δεν υπήρχαν πολλές καθαρές φάσεις. Από κόρνερ το γκολ της Γουέστ Χαμ.

ΕΒΕΡΤΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 6/10 παιχνίδια σ’ όλες τις διοργανώσεις (δες το στη betshop).

*Over 2.5 τα 6/10 ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Κατάλαβε από νωρίς ότι έχει αρκετή δουλειά να κάνει ο Κλαούντιο Ρανιέρι, στο ντεμπούτο του είδε τη Γουότφορντ να διασύρεται εντός έδρας απ’ τη Λίβερπουλ. Το ματς τελείωσε από νωρίς, η ομάδα του Κλοπ έβγαλε ενέργεια και όρεξη στο δημιουργικό κομμάτι, “χτύπησε” τις αργές αντιδράσεις της Γουότφορντ και προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο. Όλα κρίθηκαν γρήγορα και στο δεύτερο 45λεπτο η Λίβερπουλ έκανε… προπόνηση, βρήκε άλλα τρία γκολ. Θλιβερή η εικόνα των παικτών του Γάλλου κόουτς.

“Θα προσπαθήσω να τους περάσω την εμπειρία μου. Είναι λογικό να κάνουν λάθη, όλοι κάνουν. Το πιο σημαντικό είναι πως αντιδράς μετά απ’ τα λάθη. Ξέρουν ότι έκαναν μια κακή εμφάνιση, πρέπει να βγάλουν αντίδραση κόντρα στην Έβερτον, περιμένω να το δω”, είπε ο Ρανιέρι. Τρίτη ήττα στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (1-1-3), είχε προηγηθεί εκείνη απ’ τη Λιντς εκτός έδρας (1-0), νωρίτερα πήρε νίκη με τη Νόριτς (1-3 εκτός) και εντός έδρας 1-1 με τη Νιουκάστλ. Η Γουότφορντ έχει τις λιγότερες τελικές προσπάθειες στη φετινή Πρέμιερ (76).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-5 κόντρα στη Λίβερπουλ. Το 0-1 ο Μανέ στο 8’, το 0-2 έκανε ο Φιρμίνο στο 37’, ο ίδιος παίκτης το 0-3 στο 52’. Το 0-4 ήρθε απ’ τον Σαλάχ στο 54’, το 0-5 διαμόρφωσε ο Φιρμίνο στις καθυστερήσεις. Πολύ άνετη επικράτηση για τους “κόκκινους”, το σκορ τα λέει όλα για την εικόνα του αγώνα.