*Σημειώθηκε Άσσος και στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Πάφος – Ένωση Παραλιμνίου 3-0

ΕΝΩΣΗ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Νέα Σαλαμίνα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και λίγο αργότερα δέχθηκε και ένα δεύτερο τέρμα, για το τελικό αποτέλεσμα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Ένωση Παραλιμνίου, μετά και από εκείνη κόντρα στην Ομόνοια (0-3 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά φιλοξενήθηκε από τη Νέα Σαλαμίνα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0.

Αρκετά ανοιχτό το πρώτο ημίχρονο, με τις δυο πλευρές να έχουν ευκαιρίες, τις οποίες δεν εκμεταλλεύτηκαν. Σε ρηχά νερά κινήθηκε το δεύτερο, ωστόσο οι γηπεδούχοι άφησαν το καλύτερο για το τέλος, καθώς παρότι τους ακυρώθηκε τέρμα στο 75ο λεπτό, εν τέλει σκόραραν δις στις καθυστερήσεις και “έκλεψαν” το τρίποντο.

Έκτη ήττα στις επτά τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και με 14 βαθμούς παραμένει χαμηλά στην κατάταξη, την ώρα που στόχος είναι η παραμονή. Χωρίς νίκη στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (0-1-4), στα οποία δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει. Την ερχόμενη Πέμπτη (19/01), θα παίξει στην έδρα της Ανόρθωσης, για τους “16” του κυπέλλου.

Μια θέση στην κορυφή της επίθεσης διεκδικούν οι Ρουσιάς και Βουτσένοβιτς, με τον πρώτο να έχει προβάδισμα για να ξεκινήσει. Εκτός μάχης παραμένουν οι Ανδρέας Χριστοφή και Μάρκο Έμαν.

Ένωση Παραλιμνίου Στατιστικά

*No Goal τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΑΦΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τον Απόλλωνα Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Πήρε δυο φορές το προβάδισμα με τους Ζάιρο (3′) και Ναμέ (69′), για να δεχθεί ισάριθμες φορές την ισοφάριση (πεν. 49′, 90’+5). Με δέκα παίκτες έμειναν οι φιλοξενούμενοι στις καθυστερήσεις του ματς.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Πάφος, μετά και την ήττα από την ΑΕΚ Λάρνακας (1-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Λεμεσού, με τον οποίο αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2.

Σε ένα ντέρμπι με τα όλα του, η Πάφος έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της, στο φινάλε. Παρότι προηγήθηκε δυο στο παιχνίδι, δεν έδειξε ικανή να κρατήσει το υπέρ της σκορ σε καμία περίπτωση, με τον πορτιέρο Άντος να ξεγελάτε στη φάση του 2-2, στην τελευταία φάση της αναμέτρησης.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους 38 συνολικά και βρίσκεται στην τρίτη θέση, ούσα στο -3 από την κορυφή και την ΑΕΚ Λάρνακας. Υπέστη μόλις μια ήττα στις εννέα φετινές της εξόδους, στις οποίες είχε ακόμη πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την ερχόμενη Τρίτη (17/01), θα υποδεχθεί τον Ακρίτα Χλώρακα, για τους “16” του κυπέλλου.

Δεν χωράνε άλλα περιθώρια για πιθανή νέα απώλεια απόψε, οπότε και θα παραταχθεί με ένα και μόνο στόχο. Εκτός μάχης για το παιχνίδι αυτό είναι οι Γιόσεφ Κβίντα και Ζορντάν Ικοκό, που θα εκτίσουν τιμωρία.