14η αγωνιστική

*Ο Απόλλων Λεμεσού επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Ένωση Παραλιμνίου.

*No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Απόλλων Λεμεσού – Ένωση Παραλιμνίου 1-0

ΕΝΩΣΗ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από την ΑΕΚ Λάρνακας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 29ο λεπτό, δεχόμενη και ένα δεύτερο τέρμα στο 68′.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τέσσερα παιχνίδια η Καρμιώτισσα, έχοντας μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά υποδέχθηκε την ΑΕΚ Λάρνακας, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2.

Ανώτερη η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, σταδιακά γινόταν όλο και πιο επιθετική προς την εστία των γηπεδούχων και λίγο πριν το μισάωρο κατάφερε να πάρει και προβάδισμα στο σκορ, ενώ είχε ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα. Ανοιχτό το δεύτερο ημίχρονο, η μεν Ένωση προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά χωρίς να το κάνει πράξη, με αποτέλεσμα να δεχθεί και ένα δεύτερο τέρμα.

Παραμένει έτσι στους έντεκα βαθμούς και βρίσκεται στο δεύτερο μισό της κατάταξης, ψάχνοντας άμεση αντίδραση. Θέλει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, εκεί όπου ηττήθηκε μια φορά στα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια που έδωσε (2-2-1).

Εξέτισε την τιμωρία του και θα δώσει κανονικά το παρόν ο Μάρκο Γεβρέμοβιτς, οπότε και ο Λουίς Σίλβα θα βρεθεί και πάλι στο κέντρο της άμυνας, δίπλα στον Έχμαν. Γεμάτο και πάλι το απουσιολόγιο του Σατσιά, καθώς δεν υπολογίζονται οι Μπράνκο Μιχαΐλοβιτς, Ανδρέας Χριστοφή, Ονησίφορος Ρουσιάς, Λοΐζος Κοσμά, Παντελής Γαβριήλ και Φερνάν Λόπες.

Ένωση Παραλιμνίου Στατιστικά

*2-3 Goals τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την ΑΕΚ Λάρνακας, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 46ο λεπτό της αναμέτρησης.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τον Απόλλωνα Λεμεσού, μετά και τη νίκη που πανηγύρισε επί του Ακρίτα Χλώρακας (1-0 εντός). Στο προηγούμενο παιχνίδι της, η ομάδα του Κωνσταντίνου Μακρίδη φιλοξενήθηκε από την ΑΕΚ Λάρνακας, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 1-0.

Χωρίς σκορ στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ήταν αρκετά μοιρασμένο με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές στον αγωνιστικό χώρο. Οι πρωταθλητές ωστόσο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ είδαν την αντίπαλο τους να έχει κάποιες ακόμη κλασικές ευκαιρίες για να διευρύνει τα τέρματα της. Κάτι που δεν έκανε πράξη, ενώ από τη στιγμή που και οι ίδιοι δεν απείλησαν ιδιαίτερα, το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, ο Απόλλων βρίσκεται στην πέμπτη θέση της κατάταξης, έχοντας μείνει αρκετά μακριά από την κορυφή. Ηττήθηκε μια φορά στις έξι φετινές του εξόδους, εντός των συνόρων (2-3-1). Θυμίζουμε ότι το ντέρμπι της περασμένης εβδομάδας με την ΑΕ Λεμεσού οδηγήθηκε σε οριστική διακοπή, λόγω σοβαρών επεισοδίων.

Σύμφωνα με δημοσίευμα, ο Δημήτρης Πινακάς αναμένεται να επιστρέψει άμεσα στην Ελλάδα, με απόφαση του Ολυμπιακού, από τη στιγμή που δεν έχει χρόνο συμμετοχής στους πρωταθλητές Κύπρου. Ξένο σώμα αποτελεί και ο Ερβέν Ογκεντά.