23η αγωνιστική

*Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Ένωση Παραλιμνίου. Επιπλέον πήρε το Διπλό στις οκτώ πιο πρόσφατες επισκέψεις του στο “Τάσος Μάρκου”, κρατώντας και ανέπαφη την εστία του στις επτά εξ αυτών.

*No Goal και Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: ΑΠΟΕΛ – Ένωση Παραλιμνίου 2-0

ΕΝΩΣΗ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί του Ολυμπιακού Λευκωσίας, για το πρωτάθλημα. Παρότι βρέθηκε πίσω στο 44ο λεπτό, έκανε εν τέλει την ανατροπή με τα τέρματα των Βούκτσεβιτς (50′) και Βουτσένοβιτς (67′).

Μετά από πέντε παιχνίδια, στα οποία και υπέστει ισάριθμες ήττες, η Ένωση Παραλιμνίου πανηγύρισε και πάλι τη νίκη. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά φιλοξενήθηκε από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, από την έδρα του οποίου πέρασε με 1-2.

Αρκετά δραστήρια στον αγωνιστικό χώρο, παρότι έκλεισε αρκετά τους χώρους στους γηπεδούχους, απειλήθηκε κυρίως από στημένα και βρέθηκε πίσω στο σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν πιο απαιτητική, εκμεταλλεύτηκε την οπισθοχώρηση του Ολυμπιακού, αλλά και τα λάθη που έκαναν οι παίκτες του, για να κάνει την ανατροπή.

Κάπως έτσι, έφτασε τους 17 βαθμούς και πήρε σημαντική ψυχολογική ανάσα, στη μάχη που δίνει για να αποφύγει τα χειρότερα στο φινάλε της σεζόν. Ωστόσο, θα πρέπει να δείξει αντίστοιχη συνέχεια από εδώ και πέρα. Ηττήθηκε και στα έξι πιο πρόσφατα εντός της για το πρωτάθλημα, στα οποία δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.

Δεν υπολογίζονται για το σημερινό παιχνίδι οι τιμωρημένοι Κόστιτς και Βουτσένοβιτς, εν αντιθέσει με τους Πολυκάρπου, Μορέιρα και Ντιαβαρά, που θα δώσουν κανονικά το παρόν, παρότι είναι δανεικοί από τον ΑΠΟΕΛ. Όπως είναι λογικό, ετοιμάζονται αλλαγές από τον κόουτς Σατσιά.

Ένωση Παραλιμνίου Στατιστικά

*No Goal τα 10/11 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΠΟΕΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί του Απόλλωνα Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Παρότι βρέθηκε πίσω στο τρίτο λεπτό, στην πορεία έκανε την ανατροπή με τους Κβιλιτάια (πεν. 50′), Εντονγκαλά (75′) και Μπεν (90’+1).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τον ΑΠΟΕΛ, μετά και την ήττα που υπέστη στο ντέρμπι κορυφής από την ΑΕΚ Λάρνακας (2-1 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Λεμεσού, τον οποίο και συνέτριψε με 3-1.

Είχε την κατοχή και ήταν πιο πιεστικός από την αρχή του αγώνα, όμως βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, δείχνοντας πρόβλημα στα ανασταλτικά του καθήκοντα, με αποτέλεσμα να γίνουν αλλαγές από το μισάωρο. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου κέρδισε πέναλτι, με το οποίο έφερε το ματς στα ίσα και πήρε ψυχολογία. Έγινε πιο απαιτητικός στη συνέχεια και βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα στην πορεία, παίρνοντας έτσι και το παιχνίδι.

Διατηρείται έτσι στη δεύτερη θέση της κατάταξης, προσπαθώντας να μειώσει τη διαφορά από την πρωτοπόρο ΑΕΚ. Πανηγύρισε το διπλό στις οκτώ από τις έντεκα φετινές του εξόδους στο πρωτάθλημα (8-1-2). Την ερχόμενη Τετάρτη (15/02), θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Έχοντας επιστρέψει για τα καλά στις προπονήσεις, ο Λούκας Βιγιαφάνιες αναμένεται να πάρει χρόνο συμμετοχής στο σημερινό παιχνίδι. Από αυτό θα απουσιάσουν τόσο ο τραυματίας Τάσος Δώνης, όσο και ο Φράνκο Φεράρι που συμπλήρωσε κάρτες. Ανοιχτό το ενδεχόμενο να προφυλαχθεί ο Γκιόργκι Κβιλιτάια, καθώς αντιμετώπισε πρόβλημα, κάτι που αν συμβεί, τότε ο Φεντερίκο Μακέντα θα ξεκινήσει βασικός.