13η αγωνιστική

*Η Ένωση Παραλιμνίου επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με την ΑΕΚ Λάρνακας.

*Over 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΕΝΩΣΗ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τον Ακρίτα Χλώρακας, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο πρώτο λεπτό με τον Ντιαβαρά, εν τέλει δέχθηκε την ανατροπή πριν το ημίχρονο (πεν. 13′, 38′).

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τρία παιχνίδια η Καρμιώτισσα, έχοντας μια ισοπαλία και δυο ήττες. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά φιλοξενήθηκε από τον Ακρίτα Χλώρακας, στην έδρα του οποίου έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1.

Μπήκε αρκετά δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε από νωρίς στο σκορ, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους. Ωστόσο, είδε την αντίπαλο της να παίρνει τον έλεγχο στη συνέχεια και να φέρνει τούμπα το ματς πριν από την ανάπαυλα. Η ίδια προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε και δημιούργησε ευκαιρίες, όμως δεν ήταν ικανή να αλλάξει την εις βάρους της κατάσταση.

Παραμένει έτσι στους έντεκα βαθμούς και βρίσκεται στο δεύτερο μισό της κατάταξης, ψάχνοντας άμεση αντίδραση. Θέλει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, εκεί όπου έμεινε αήττητη στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια που έδωσε (2-2-0). Ετοιμάζει αλλαγές ο κόουτς Σατσιάς, με τον Μάρκο Έχμαν να παίρνει φανέλα βασικού. Εκτίει τιμωρία ο Μάρκο Γεβρέμοβιτς, πρόβλημα και με τον Ονησίφορο Ρουσιά.

Ένωση Παραλιμνίου Στατιστικά

*2-3 Goals τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί του Απόλλωνα Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Πέρε Πονς στο 46ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Από την τέταρτη διαδοχική της νίκη προέρχεται στο πρωτάθλημα η ΑΕΚ Λάρνακας, δείχνοντας σε ανοδική πορεία το τελευταίο διάστημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Λεμεσού, του οποίου και επικράτησε με 1-0.

Χωρίς σκορ στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ήταν αρκετά μοιρασμένο με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές στον αγωνιστικό χώρο. Η ίδια όμως μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο μέρος και με το καλημέρα πήρε κεφάλι στο σκορ. Κάτι που της έδωσε ψυχολογία και στα επόμενα λεπτά είχε ακόμη πέντε καλές στιγμές για να διευρύνει το προβάδισμα της, κάτι που εν τέλει δεν έκανε. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, παρότι υπήρχαν κάποιες ακόμη ευκαιρίες από αμφότερες.

Έβδομη νίκη στις οκτώ τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, έχοντας και μια ήττα, αυτή κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (1-0 εκτός). Έφτασε έτσι τους 25 βαθμούς και είναι στην τέταρτη θέση, ούσα παράλληλα στο -5 από την κορυφή και την Πάφο. Δυο νίκες και τρεις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα.

“Έχουμε μπροστά μας ένα δύσκολο και σημαντικό ματς. Είναι δύσκολος αντίπαλος στην έδρα της. Θα πρέπει να δώσουμε το μάξιμουμ των δυνάμεων μας. Πρέπει να είμαστε καλύτεροι σε όλους τους τομείς. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι πνευματικά, να είμαστε συγκεντρωμένοι και να νικήσουμε, γιατί αυτό είναι το πιο σημαντικό. Το να πάρουμε τη νίκη”, δήλωσε ο Ισπανός τεχνικός.

Θα απουσιάσει και πάλι ο Γιώργος Ναούμ, ο οποίος δεν ξεπέρασε τις ενοχλήσεις που τον ταλαιπωρούν. Εκτός μάχης και οι Νενάντ Τόμοβιτς και Όμρι Άλτμαν, που θα εκτίσουν τιμωρία. Την επόμενη αγωνιστική θα εκτίσει ο Χρβόγε Μιλίτσεβιτς, κόντρα στη Δόξα Κατωκοπιάς.