22η αγωνιστική

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*Στον πρώτο γύρο: Εθνικός Άχνας – Δόξα Κατωκοπιάς 2-0

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Ανόρθωσης, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Τρούγιτς στο 19ο λεπτό, για να βρει και πάλι δίχτυα στις καθυστερήσεις με τον Ασάντε.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Δόξα Κατωκοπιάς, μετά από δυο σερί ήττες που υπέστη στο πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιώργου Πετράκη φιλοξενήθηκε από την Ανόρθωση, στην έδρα της οποίας έκανε την έκπληξη, επικρατώντας με 0-2.

Μπορεί αν είχε περισσότερο το ρόλο του θεατή, ωστόσο αμύνθηκε σωστά και έχει σε πολύ καλή κατάσταση τον πορτιέρο Αγριμάκη, που όποτε χρειάστηκε αποσόβησε τα μοιραία. Προηγήθηκε κόντρα στη ροή στα μέσα του ημιχρόνου και αφού απέφυγε τα χειρότερα, σκόραρε και πάλι στο φινάλε με πέναλτι.

Βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία, όμως με έντεκα μόλις βαθμούς παραμένει στην τελευταία θέση. Ηττήθηκε μια φορά στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (2-1-1).

Δόξα Κατωκοπιάς Στατιστικά

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια.

*No Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-6 από τον Άρη Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-4 (3′, πεν. 29′, 54′, 68′), μείωσε δις με τους Μεσκίθα (71′) και Ντε Ιριόντο (79′), για να δεχθεί ακόμη δυο τέρματα στην πορεία (πεν. 85′, 89′).

Με το χειρότερο τρόπο έβαλε τέλος στο αήττητο των τριών αναμετρήσεων πρωταθλήματος, ο Εθνικός Άχνας. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά υποδέχθηκε τον Άρη Λεμεσού, κόντρα στον οποίο γνώρισε τη συντριβή με 2-6.

Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με την αντιπαλο να είναι με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και να έχει την επιθετική πρωτοβουλία. Η ίδια βρέθηκε πίσω με 0-4, κατάφερε να μπει ξανά στο ματς, μειώνοντας δις στο σκορ. Δεν ήταν ικανή όμως για το κάτι παραπάνω, αντιθέτως, δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα μέχρι το φινάλε.

“Κάναμε τόσα πολλά λάθη, δώσαμε το δικαίωμα στον αντίπαλο να εκμεταλλευτεί τα λάθη μας. Ήταν μια κακή μέρα. Με την ποιότητα που έχει ο Άρης ήταν πολύ δύσκολο το έργο μας”, δήλωσε ο Κύπριος τεχνικός.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, παραμένει σταθερά στο δεύτερο μισό της κατάταξης και δίνει μάχη για να αποφύγει τα χειρότερα στο φινάλε της σεζόν. Αγνοεί το διπλό σε δέκα φετινές εξόδους (0-4-6), έχοντας σκοράρει και στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους.

Αναμένονται αρκετές αλλαγές, με τον Μπογκατίνοφ να επιστρέφει κάτω από τα δοκάρια, ενώ φανέλα βασικών θα πάρουν και οι Καμπρέρα, Ντράζιτς, Λομοτέι, Ριστέφσκι και Ιωάννου.