*Σημειώθηκε Άσσος και στα έξι τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*No Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ανόρθωση – Δόξα Κατωκοπιάς 3-0

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Πάφο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (12′, 33′) και παρότι μείωσε στο 37ο λεπτό με το αυτογκόλ του Μπάιριτς, εν τέλει δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 62′, για το τελικό αποτέλεσμα.

Εξακολουθεί να αγνοεί τους τρεις βαθμούς της νίκης εδώ και επτά αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα η Δόξα Κατωκοπιάς, σε ένα σερί όπου και μετράει μια ισοπαλία και έξι ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από την Πάφο, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 3-1.

Για ακόμη μια φορά αποδείχθηκε αρκετά κατώτερη των περιστάσεων και δεν κατάφερε σε καμία των περιπτώσεων να σταθεί εμπόδιο στην ανωτερότητα της αντιπάλου της. Βρέθηκε από νωρίς πίσω με 2-0 και παρότι ξαναμπήκε στο παιχνίδι με αυτογκόλ, δεν ήταν ικανή να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, δεχόμενη και τρίτο τέρμα στα μέσα της επανάληψης.

Μετά από δυο αγώνες, ο Βίκτορ Μπασάδρε αποτελεί παρελθόν από την τεχνική ηγεσία της ομάδος, με τον Κώστα Σακκά να είναι ο εκλεκτός της διοίκησης και να τον αντικαθιστά. Τρίτη σερί ήττα, μετά από εκείνες κόντρα σε Ομόνοια (2-0 εκτός) και Νέα Σαλαμίνα (0-1 εντός), οπότε και με δώδεκα βαθμούς παραμένει αρκετά χαμηλά. Ηττήθηκε στα οκτώ από τα δέκα φετινά εντός της (1-1-8).

Ανακοίνωσε την απόκτηση του Κολομβιανού αριστερού μπακ Σεμπαστιάν Ερέρα από την Μπρεγκάλνιτσα Στιπ των Σκοπίων. Εξέτισε την τιμωρία του ο Μπεράτ Σαντίκ.

Δόξα Κατωκοπιάς Στατιστικά

*No Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Ένωσης Παραλιμνίου, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Αντονίν στο 34ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά από επτά αναμετρήσεις και με απολογισμό δυο ισοπαλίες και πέντε ήττες, η Ανόρθωση πανηγύρισε και πάλι τη νίκη. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βέσκο Μιχαΐλοβιτς υποδέχθηκε την Ένωση Παραλιμνίου, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Παράσταση για ένα ρόλο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με την ίδια να είναι με διαφορά ανώτερη και να έχει δοκάρι στα πρώτα λεπτά. Βρήκε δίχτυα λίγο μετά το μισάωρο και το 1-0 μάλλον την αδικεί, καθώς άξιζε περισσότερα από το πρώτο 45λεπτο. Έριξε την απόδοση της στο δεύτερο μέρος, δεν απειλήθηκε ωστόσο, ενώ προς το φινάλε είχε ευκαιρίες για να βρει και πάλι δίχτυα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Κάπως έτσι, έφτασε τους 22 βαθμούς, διατηρείται στο δεύτερο μισό της κατάταξης, έχοντας και αρκετή διαφορά από την εξάδα και τα πλέι οφ. Πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις οκτώ τελευταίες εξόδους της (1-1-6), έχοντας ηττηθεί στις τρεις πιο πρόσφατες εξ αυτών και χωρίς να έχει σκοράρει.

Μεσοβδόμαδα, ανακοίνωσε ακόμη δυο μεταγραφικά αποκτήματα. Έκανε δικό της με τη μορφή δανεισμού από τη Σπέτσια τον Σλοβάκο επιθετικό Σάμουελ Μραζ, αλλά και τον Ισπανό φορ Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο, ο οποίος είχε μείνει ελεύθερος από τον ΟΦΗ. Όπως όλα δείχνουν, παρελθόν θα αποτελεί ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος.