*11η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Αήττητη η Δόξα Κατωκοπιάς στα οκτώ τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τον Ακρίτα Χλώρακας, μετρώντας επτά νίκες και μια ισοπαλία.

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Δόξα Κατωκοπιάς – Ακρίτας Χλώρακας 2-0, Ακρίτας Χλώρακας – Δόξα Κατωκοπιάς 1-2

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: Ακρίτας Χλώρακας – Δόξα Κατωκοπιάς 1-2

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Ένωση Παραλιμνίου, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα που δέχθηκε στο 59ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα, με τους φιλοξενούμενους να μένουν και με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα βρίσκεται εδώ και πέντε αναμετρήσεις η Δόξα Κατωκοπιάς, μετρώντας δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κώστα Σάκκα υποδέχθηκε την Ένωση Παραλιμνίου, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση για ακόμη μια φορά, αντιμετώπισε πρόβλημα επιθετικά και δεν απείλησε ιδιαίτερα την αντίπαλο της, την ώρα που δέχθηκε αρκετές φάσεις και στάθηκε τυχερή που απέφυγε τη συντριβή.

Αυτή ήταν και η τρίτη διαδοχική της ήττα, μετά και από εκείνες κόντρα σε Ανόρθωση (0-5 εντός) και Καρμιώτισσα (2-1 εκτός), οπότε και είναι στο +1 πλέον από τη ζώνη του υποβιβασμού, τέσσερις στροφές πριν το φινάλε της σεζόν. Δεν επικράτησε σε κάποιο από τα τρία πιο πρόσφατα εντός της (0-1-2), στα οποία δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει. Εκτός αποστολής για το σημερινό παιχνίδι έμεινε ο Καραμανώλης, που αιτήθηκε ειδική άδεια για το χαμό του πατέρα του.

Δόξα Κατωκοπιάς Στατιστικά

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΚΡΙΤΑΣ ΧΛΩΡΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της ΑΕ Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Ντραμέ στο 39ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε και πάλι ο Ακρίτας Χλώρακας, μετά και τη βαριά ήττα που υπέστη από την Ένωση Παραλιμνίου (5-1 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντένις Λαχτιόνοφ υποδέχθηκε την ΑΕ Λεμεσού, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Εκμεταλλεύτηκε την αδιαφορία της αντιπάλου και είχε την επιθετική πρωτοβουλία στον αγωνιστικό χώρο. Δικαιώθηκε με γκολ λίγο πριν την ανάπαυλα, ενώ είχε ευκαιρίες και για ακόμη περισσότερα τέρματα.

Τέταρτη νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια (4-0-2), μείωσε στους εννέα βαθμούς τη διαφορά από τη ζώνη της παραμονής και με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε της σεζόν, έχει ακόμη κάποιες ελπίδες για παραμονή. Πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις 18 φετινές του εξόδου στο πρωτάθλημα (1-4-13). Εξέτισε την τιμωρία του ο Αμπντουσαλάμοφ, θα δώσει και πάλι το παρόν.