ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ - ΑΚΡΙΤΑΣ ΧΛΩΡΑΚΑΣ Προγνωστικά

13η αγωνιστική

*Η Δόξα Κατωκοπιάς επικράτησε και στα τρία συνολικά εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο τον Ακρίτα Χλώρακας.

*Over 3.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Καρμιώτισσα, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 24ο λεπτό με το πέναλτι του Σαντίκ, για να δεχθεί την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (58′, 70′).

Αγνοεί το τρίποντο και εδώ και οκτώ παιχνίδια για το πρωτάθλημα η Δόξα Κατωκοπιάς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρικάρντο Σέου φιλοξενήθηκε από την Καρμιώτισσα, από την έδρα της οποίας έφυγε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1.

Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο και παρότι άντεχε στην πίεση που δέχθηκε από την αντίπαλό της, κατάφερε κόντρα στη ροή να πάρει προβάδισμα στο σκορ, από το σημείο του πέναλτι. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν τις φάσεις, με τη διαφορά όμως ότι ήταν πιο εύστοχοι και ανέτρεψαν το σκορ, τη στιγμή που η Δόξα δεν απείλησε σε καμία περίπτωση.

“Ήταν το χειρότερο παιχνίδι που κάναμε μέχρι σήμερα. Χάσαμε μπαλιές στο κέντρο και δεν δημιουργήσαμε. Η στρατηγική μας ήταν διαφορετική από άλλα ματς όμως ενώ θεωρούσαμε πως θα δουλέψει, δεν κάναμε τη διαφορά. Δεν αξίζαμε να πάρουμε κάτι. Η Καρμιώτισσα δικαιούταν τη νίκη. Δεν είναι η Δόξα αυτή που θέλουμε να βλέπουμε. Πρέπει να βρούμε τι φταίει και να διορθώσουμε τα λάθη μας”, δήλωσε ο Πορτογάλος τεχνικός.

Έβδομη ήττα σε αυτό το αρνητικό της σερί (1-0-7), οπότε και είναι στους οκτώ βαθμούς, παραμένοντας αρκετά χαμηλά στην κατάταξη. Αξίζει να αναφερθεί πως ηττήθηκε και στα πέντε εντός της, στα οποία σκόραρε μόλις μια φορά. Άστραψε και βρόντηξε ο πρόεδρος Κώστας Χριστοδούλου σε συνέντευξη του, όπου ξεκαθάρισε μεταξύ άλλων πως αν χρειαστεί θα διώξει όλους τους παίκτες από την ομάδα, δείχνοντας τη στήριξη του προς το πρόσωπο του Ρικάρντο Σέου.

Δόξα Κατωκοπιάς Στατιστικά

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΚΡΙΤΑΣ ΧΛΩΡΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Ένωσης Παραλιμνίου, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο πρώτο λεπτό, όμως έκανε την ανατροπή πριν την ανάπαυλα, με τους Άμπραχαμ (πεν. 13′) και Γαβριήλ (38′).

Έπρεπε να περάσουν δέκα αγωνιστικές για να γευτεί και πάλι τη χαρά της νίκης ο Ακρίτας Χλώρακας, μετά και από εκείνη της πρεμιέρας κόντρα στην Ομόνοια (1-0 εντός). Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Νταβίντ Μπαντία υποδέχθηκε την Ένωση Παραλιμνίου, της οποίας και επικράτησε με 2-1.

Μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα στο παιχνίδι, βρέθηκε πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς. Ωστόσο, έβγαλε άμεση αντίδραση και ισοφάρισε αρχικά με πέναλτι στα επόμενα λεπτά, ενώ έφτασε και στην ολική ανατροπή πριν από την ανάπαυλα. Δέχθηκε πίεση στο δεύτερο ημίχρονο και μερικές καλές φάσεις από τους φιλοξενούμενους, κατάφερε όμως να αποφύγει τα χειρότερα και να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Κάπως έτσι, έφτασε τους επτά βαθμούς, προσπέρασε τον Ολυμπιακό Λευκωσίας στην προτελευταία θέση και είναι στο -1 από τη σημερινή του αντίπαλο. Ο ένας από τους βαθμούς που έχει συγκεντρώσει προέρχεται από τα εκτός της (0-1-4).

“Μιλούσα με τη διοίκηση για το πώς μπορούμε να βελτιώσουμε την ομάδα. Δεν ένιωθα ότι κινδύνευα να χάσω τη δουλειά μου”, δήλωσε ο κόουτς Μπαντία, χαρακτηρίζοντας παράλληλα τελικό το σημερινό παιχνίδι, ενώ ξεκαθάρισε πως αρχικός στόχος είναι η παραμονή στην κατηγορια.