3η αγωνιστική

*Αήττητη η ΑΕΚ Λάρνακας στα 21 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Δόξα Κατωκοπιάς, επικρατώντας στα 16/21.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τον Άρη Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 58′ και παρότι ισοφάρισε επτά λεπτά αργότερα με το αυτογκόλ του Μπρόρσον, στην πορεία δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, με πέναλτι στο 85ο λεπτό. Αμφότερες τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες.

Τη δεύτερη ήττα της στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια της σεζόν υπέστη η Δόξα Κατωκοπιάς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κώστα Σακκά φιλοξενήθηκε από τον Άρη Λεμεσού, στην έδρα του οποίου έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Το παιχνίδι έδειχνε να χαλάει από νωρίς, μένοντας με δέκα παίκτες με το “καλημέρα”. Παρόλα αυτά έβαλε δύσκολα στους πρωταθλητές και έστω και με αυτογκόλ κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά. Δεν ήταν όμως αρκετό για να της χαρίσει κάτι το θετικό,, καθώς προς το φινάλε δέχθηκε και δεύτερο τέρμα με πέναλτι.

Είχε προηγηθεί το εντός 0-1 από την ΑΕ Λεμεσού, στην πρεμιέρα. Ευελπιστεί σε άμεση αντίδραση, το πρόγραμμα είναι αρκετά δύσκολο, όμως ποντάρει στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία που είχε κόντρα στον Άρη. “Χάλασε” η πώληση του Ουάρντα στην Εστεγκλάλ, με τον Αιγύπτιο να μη θέλει να παίξει στο Ιράν, αλλά να μην είναι εφικτή και η είσοδος του στην Κύπρο.

Δόξα Κατωκοπιάς Στατιστικά

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 5-5 με τον Εθνικό Άχνας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (πεν. 4′, 6′) και παρότι μείωσε με τον Φραν Σολ στο 16′, πέντε λεπτά αργότερα δέχθηκε και τρίτο τέρμα. Έκανε την ανατροπή με τους Φραν Σολ (πεν. 27′, 45′) και Τρισκόφσκι (30′), όμως στις καθυστερήσεις δέχθηκε την ισοφάριση. Πήρε ξανά τα ηνία στο 73′ με τον Φραν Σολ, δεχόμενη και πάλι την ισοφάριση στο 86ο λεπτό.

Δεν έχει γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης στο φετινό πρωτάθλημα η ΑΕΚ Λάρνακας. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα υποδέχθηκε τον Εθνικό Άχνας, με τον οποίο αναδείχθηκαν ισόπαλοι με το εντυπωσιακό 5-5. Τα πήγε αρκετά θετικά στο επιθετικό κομμάτι, ωστόσο αμυντικά τα έκανε μαντάρα, έδειχνε ότι έχει μεγάλο πρόβλημα και σαν αποτέλεσμα δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο.

Αυτός ήταν ο πρώτος φετινός βαθμός, καθώς στην πρεμιέρα είχε ηττηθεί με 2-0 από τον Άρη Λεμεσού. “Σε όλα τα παιχνίδια που δώσαμε μέχρι τώρα φιλικά και επίσημα μόνο σε ένα κρατήσαμε το μηδέν. Είμαστε στην αρχή, δεν είναι αυτός δρόμος που θέλουμε. Ο υπεύθυνος για αυτή την κατάσταση είμαι εγώ, πάντα για ένα τέτοιο αποτέλεσμα ο ένοχος είναι ο προπονητής”, δήλωσε ο Ισπανός τεχνικός, ο οποίος πήρε ψήφο εμπιστοσύνης από τη διοίκηση και καλείται να δείξει κάτι το διαφορετικό αυτή τη φορά.

Ενισχύθηκε πάντως στα μετόπισθεν, αποκτώντας τον Σουηδό κεντρικό αμυντικό Ρικάρντο Καλιόλο από τη Ρετζίνα.