ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ - ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ Προγνωστικά

14η αγωνιστική

*Αήττητη η ΑΕΚ Λάρνακας στα 20 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Δόξα Κατωκοπιάς, έχοντας απολογισμό 15 νίκες και πέντε ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: ΑΕΚ Λάρνακας – Δόξα Κατωκοπιάς 0-0

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί του Ακρίτας Χλώρακας, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα με τον Καραμανώλη στο 30′, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σαντίκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου.

Τέλος στο σερί των οκτώ αγώνων χωρίς νίκη κατάφερε να βάλει η Δόξα Κατωκοπιάς, στο οποίο και μετρούσε μια ισοπαλία και επτά ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρικάρντο Σέου υποδέχθηκε τον Ακρίτα Χλώρακας, του οποίου και επικράτησε με 2-0.

Με διαφορά ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε την τύχη να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν και να πάει στα αποδυτήρια με σαφές προβάδισμα. Στο δεύτερο μέρος, είδε την αντίπαλο της να έχει τόσο την κατοχή, όσο και τη πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα η εστία του Σισκόφσκι, με το 2-0 να μένει μέχρι τέλους.

“Πολύ δύσκολο παιχνίδι. Απολαμβάνουμε τη νίκη. Είναι αφιερωμένη στους ανθρώπους της ομάδας. Κάναμε ότι έπρεπε για να κερδίσουμε. Κάναμε μια σωστή εμφάνιση. Υποφέρουμε στις ήττες, το απολαμβάνουμε στις νίκες”, δήλωσε ο Πορτογάλος τεχνικός. Στους έντεκα βαθμούς πλέον η Δόξα, όσους έχει και η Ένωση Παραλιμνίου. Επιπλέον, αυτό ήταν και το πρώτο εντός έδρας τρίποντο για φέτος (1-0-5).

Άπαντες παρόντες για τον κόουτς Σέου στη σημερινή αναμέτρηση, καθώς ο Μπόγιαν Κοβάσεβιτς δηλώθηκε να εκτίσει την τιμωρία του στο επόμενο παιχνίδι με τον Απόλλωνα Λεμεσού (15/12).

Δόξα Κατωκοπιάς Στατιστικά

*Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Ένωσης Παραλιμνίου, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 29′ με τον Ράφα Λόπες και στο 68′ ο Σανχούρχο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Από την πέμπτη διαδοχική της νίκη προέρχεται στο πρωτάθλημα η ΑΕΚ Λάρνακας, δείχνοντας σε ανοδική πορεία το τελευταίο διάστημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα φιλοξενήθηκε από την Ένωση Παραλιμνίου, από την έδρα της οποίας πέρασε με 0-2

Είχε τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, σταδιακά γινόταν όλο και πιο επιθετική προς την αντίπαλη εστία και λίγο πριν το μισάωρο κατάφερε να πάρει και προβάδισμα στο σκορ, ενώ είχε ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα. Ανοιχτό το δεύτερο ημίχρονο, η μεν γηπεδούχος προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, την ώρα που η ΑΕΚ βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα και “κλείδωσε” το διπλό.

Όγδοη νίκη στις εννέα τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, έχοντας και μια ήττα, αυτή κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (1-0 εκτός). Έφτασε έτσι τους 28 βαθμούς και είναι στην τέταρτη θέση, ούσα παράλληλα στο -3 από την κορυφή και την Πάφο. Από τρεις νίκες και ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα.

“Έχουμε ένα δύσκολο αγώνα. Ένα ματς με μια αντίπαλο που έκανε τα πράγματα δύσκολα για εμάς στον πρώτο γύρο. Πήρε την ισοπαλία στην “Αρένα” και μπορούσε να πάρει τη νίκη. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι και να παίξουμε στο καλύτερο μας επίπεδο. Να έχουμε σωστή νοοτροπία και να παλέψουμε για τους τρεις βαθμούς. Πρέπει να είμαστε υποψιασμένοι γιατί η Δόξα είναι καλή ομάδα. Όλα τα ματς είναι σημαντικά και πόσο μάλλον τώρα που τελείωσε ο πρώτος γύρος. Εμείς πρέπει να νικήσουμε και να αναμένουμε”, δήλωσε ο Ισπανός τεχνικός.

Εξέτισαν την τιμωρία τους οι Νενάντ Τόμοβιτς και Όμρι Άλτμαν, εν αντιθέσει με τον Χρβόγε Μιλίτσεβιτς που θα εκτίσει σήμερα. Δεν υπολογίζονται ούτε οι τραυματίες Γιώργος Ναούμ και Λουίς Γκουστάβο Λέντες.