*Νότιος όμιλος.

*Αήττητο έξι αγώνων μετρούν τα Χανιά με αντίπαλο τον Διαγόρα (0-3-3).

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

ΔΙΑΓΟΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε στα πέναλτι από τον Παναιτωλικό (4-5) μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας ανάμεσά τους για το κύπελλο Ελλάδος. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 22′, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 31′ με πέναλτι και το σκορ δεν άλλαξε ούτε στην λήξη της κανονικής διάρκειας, ούτε και στην παράταση.

Κατέβαλλε μεγάλη προσπάθεια απέναντι σε ομάδα της πρώτης κατηγορίας, αλλά αποδείχθηκε ελαφρώς πιο άστοχος ο Διαγόρας, ο οποίος έμεινε με τον άδοξο αυτόν τρόπο εκτός συνέχειας κυπέλλου. Είχαν προηγηθεί οι δύο απανωτές νίκες απέναντι στο Αιγάλεω, οι οποίες είχαν φτιάξει για τα καλά την ψυχολογία του. Η τελευταία παραμένει σε καλά επίπεδα, αφού δεν υπολόγιζε ιδιαίτερα στο κύπελλο και το γεγονός πως κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός κόντρα σε μια ομάδα της Super League, μόνο θετικές εντυπώσεις αφήνει. Δεν αντιμετωπίζει προβλήματα απουσιών ο Θωμάς Γράφας.

Διαγόρας Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με 2-3 γκολ

*3/5 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με N/G

ΧΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Σε ένα συναρπαστικό κρητικό ντέρμπι. ηττήθηκε με 3-5 από τον ΟΦΗ εντός έδρας και έμεινε εκτός κυπέλλου. Δύο γκολ του ΟΦΗ στο 29′ και στο 43′ τα άφησαν πολύ πίσω, κατάφεραν όμως να αντιδράσουν και ισοφάρισαν με δύο απανωτά γκολ στις αρχές της επανάληψης (51′, 53′). Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα των δύο τερμάτων με δύο γκολ του Μοσκέρα (60′, 64′), τα Χανιά μείωσαν άμεσα (67′) αλλά στο 78′ δέχτηκαν πέμπτο γκολ.

Μπορεί το παιχνίδι κόντρα στον ΟΦΗ να έγινε ροντέο και οι άμυνες να πήγαν περίπατο, κατάφεραν να δείξουν ανταγωνιστικό πρόσωπο και αυτό κρατάνε τα Χανιά, που δείχνουν πιο έτοιμα σε σχέση με πέρυσι για το κυνήγι της ανόδου. Στο πρωτάθλημα, είχε προηγηθεί το άνετο 3-0 επί του Τηλυκράτη εντός έδρας, αποτέλεσμα που τα έφερε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Επιθετικά ρολάρουν εξαιρετικά αλλά αμυντικά έχουν θέματα, γεγονός πως φαίνεται και από τα μεγάλα σκορ που έχουν φέρει μέχρι τώρα. Τραυματίες οι Ελευθεριάδης, Παναγιώτου, Ματάους και Κυρίτσης, εκτός έμειναν οι Μάνος και Κουκουράκης.