*5η αγωνιστική

*Βόρειος όμιλος.

*Δεν έχουν συναντηθεί ποτέ μεταξύ τους.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Τεράστιο διπλό στην έδρα του Ηρακλή Λάρισας με 0-1 την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αρκετά τυχερό αποτέλεσμα, αφού σφυροκοπήθηκε ανελέητα από την ομάδα της Θεσσαλίας και στα δύο ημίχρονα. Λίγο η τύχη, λίγο ο κίπερ του και κυρίως η δυστοκία του αντιπάλου, είχαν ως αποτέλεσμα να μην δεχτεί γκολ. Έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 62′ λόγω αποβολής αλλά κατάφερε κόντρα σε όλα να βρει γκολ στο 80′ με τον Λαουέλ. Στις καθυστερήσεις, τον κράτησε για ακόμη μία φορά ο τερματοφύλακάς του.

Το νεανικό του σύνολο διακατέχει έλλειψη εμπειρίας και ποιότητας, όμως έχει καταφέρει σε τρία ματς να πανηγυρίσει δύο (τυχερές) νίκες και μάλιστα εκτός έδρας. Φιγουράρει στην έκτη θέση, έχοντας εκτίσει μάλιστα και το ρεπό του, θέλει να συνεχίσει το εξαιρετικό του ξεκίνημα. Ο μέσος Παπαϊωάννου (1/0) αποβλήθηκε στο παιχνίδι με τον Ηρακλή Λάρισας και δεν είναι διαθέσιμος για σήμερα, την στιγμή που το ρόστερ είναι μικρό και οι λύσεις για τον κόουτς Ανδράλα, τρομερά περιορισμένες.

Διαγόρας Στατιστικά

*3/4 επίσημα παιχνίδια του φέτος έληξαν με 0-1 γκολ

*3/4 επίσημα παιχνίδια του φέτος έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΠΑΟΚ Β

Προηγούμενο ματς: Ασταμάτητος, επικράτησε και της Αναγέννησης Καρδίτσας με 2-0 εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ήλεγξε το ματς από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό και πραγματοποίησε μία νέα εξαιρετική εμφάνιση, τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Έχασε αρκετές ευκαιρίες αλλά τελικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Τζήμα στο 70′, ενώ ο ίδιος παίκτης «καθάρισε» το ματς τέσσερα λεπτά μετά.

Είναι μακράν η ομάδα που παίζει το καλύτερο ποδόσφαιρο στον όμιλο, ενδεικτικό ότι έχει βγάλει δύσκολο πρόγραμμα και παρόλα αυτά έχει μία σχεδόν τέλεια συγκομιδή. Ήταν πρώτος, τον πέρασε προσωρινά ο Μακεδονικός μετά την νίκη του χθες. Ο Γκαρσία δείχνει πως πιστεύει στους παίκτες του και δίνει την αίσθηση πως όλοι θα πάρουν ευκαιρίες. Ταλιχμανίδης, Αντρέ Ρικάρντο και Μπαλωμένος ταξίδεψαν στην Κύπρο για την μίνι προετοιμασία της πρώτης ομάδας, τραυματίες παραμένουν οι Σαλαμούρας, Κωττάς, Αποστολόπουλος και Σπυρίδης.