*29η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Βέροια – Διαγόρας Ρόδου 0-2

* Και οι οκτώ αγώνες τους στο παρελθόν έχουν λήξει N/G

ΔΙΑΓΟΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Ο Διαγόρας έχασε 1-0 εκτός έδρας από τον Μακεδονικό, με ένα γκολ του Σιμόνι στο 29ο λεπτό.

Ο Διαγόρας έχασε με 1-0 εκτός έδρας από τον Μακεδονικό, με αποτέλεσμα να παραμένει στη “μάχη” για την αποφυγή του υποβιβασμού, με το σημερινό παιχνίδι να είναι πλέον πάρα πολύ κρίσιμο.

Αυτή τη στιγμή είναι στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο +2 από την ζώνη του υποβιβασμού και συγκεκριμένα τη σημερινή του αντίπαλο.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά γι’ αυτόν, καθώς κερδίζει και εξασφαλίζει την παραμονή του. Βέβαια ακόμη και σε περίπτωση ήττας του δεν είναι καταδικασμένος, απλά ίσως να χρειάζεται κάτι τελευταία αγωνιστική στην έδρα της αδιάφορης Λάρισας σε συνδυασμό και με άλλα αποτελέσματα.

Πάντως στην έδρα του κέρδισε το τελευταίο παιχνίδι που έπαιξε, το οποίο ήταν και ένα από τα μόλις τρία που πήρε σε αυτό, σε σύνολο 14 αγώνων, έχοντας και έξι ήττες.

Θα απουσιάσουν οι τραυματίες Γκάτα, Σταμένκοβιτς.

Διαγόρας Στατιστικά

*Εχει 3/4 G/G μαζί με over 2,5

*Εχει 8/14 N/G εντός έδρας

ΒΕΡΟΙΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βέροια κέρδισε με 1-0 εντός έδρας την Αναγέννηση Καρδίτσας, σκοράροντας πολύ γρήγορα με τον Γιουκούδη μόλις στο τέταρτο λεπτό. Πάντως στη συνέχεια η αντίπαλος της έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αν και υπήρξαν φάσεις που θα μπορούσε να σκοράρει η ίδια και δεύτερο τέρμα.

Η Βέροια κέρδισε με 1-0 εντός έδρας την Αναγέννηση Καρδίτσας, αναπτερώνοντας τις ελπίδες της για παραμονή, κρατώντας την τύχη στα χέρια της. Αυτή τη στιγμή είναι εντός ζώνης υποβιβασμού, αλλά αν κερδίσει απόψε, τότε θα βάλει τον Διαγόρα από κάτω της, αφού είναι στο -2 από αυτόν.

Θετικό γι’ αυτήν πως η τελευταία εκτός έδρας νίκη της ήταν σε ανάλογο παιχνίδι έξι βαθμών, στο γήπεδο του Μακεδονικού. Γενικώς έχει κερδίσει μακριά από την έδρα της στο πρωτάθλημα μόνο αυτό το παιχνίδι και τον Παναθηναϊκό Β’.

Ο τεχνικός της, Νίκος Καρύδας δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες των τιμωρημένων Μπλέτσα, Γιουκούδη και των τραυματιών Ζε Εσσόνο, Περδίκη, Καψάλη!