ΝΤΕΓΚΕΡΦΟΡΣ

Ο κατήφορος σταματημό δεν δείχνει να έχει για τη Ντέγκερφορς, η οποία ηττήθηκε με το βαρύ 3-0 από την Ασιρίσκα, εντός έδρας. Έχανε με 2-0 στο πρώτο μέρος, με την αντίπαλο να «κλειδώνει» τη νίκη στο 52’ με πέναλτι. Έκτοτε δεν κατάφερε να βγάλει καμία αντίδραση και γνώρισε απόλυτα δίκαια την ήττα. Δεύτερη σερί ήττα και τρίτη διαδοχική αγωνιστική που αγνοεί το «τρίποντο» (0-1-2). Είμαστε η χειρότερη ομάδα της κατηγορίας, παραδέχθηκε ο Βέρνερ, αυτό το μαρτυρά και η βαθμολογική της θέση, αφού βρίσκεται στον πάτο με εννιά βαθμούς. Προσπαθεί να βρει λύση στο πρόβλημα ο έμπειρος τεχνικός, ωστόσο δεν τα έχει καταφέρει μέχρι στιγμής. Αγωνίστηκαν στο προηγούμενο οι Λουμπάνα (ΜΕ 6/0) και Αζουλάι (ΜΕ 4/0) και Φρίτζον (ΜΕ 6/1) και το απουσιολόγιο έμεινε «λευκό».

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Ασιρίσκα.

Στατιστικό: Τέσσερα διαδοχικά Over 2,5 μετράει η Λιουνγκσκίλε στα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΙΟΥΝΓΚΣΚΙΛΕ

Από την πλευρά της η Λιουνγκσκίλε δεν εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη κατάσταση της Άνγκελχολμς, μένοντας στο ισόπαλο 2-2, εντός έδρας. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, ωστόσο έξι λεπτά στην επανάληψη (54’, 60’) ήταν αρκετά για να γυρίσει τούμπα το αποτέλεσμα. Οπισθοχώρησε χωρίς λόγο μετά και δέχθηκε μοιραία την ισοφάριση στο 77’ της συνάντησης. Συμπλήρωσε πέντε αγώνες που αγνοεί τη νίκη (0-2-3), παραμένοντας στα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα με 12 πόντους στη συλλογή της. Αποκαρδιωτική στις τέσσερις πρόσφατες εξόδους, μετρώντας ισάριθμες ήττες χωρίς να πετύχει καν γκολ. Εξέτισε ο Μπιέρλουντ (ΑΜ 3/0). Πολλά γκολ λέει η παράδοση όποτε ταξιδεύει για το «Στόρα Βάλα» (οκτώ Over 2.5 τα τελευταία δέκα χρόνια).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Άνγκελχολμς.

Στατιστικό: Άσφαιρη παραμένει η Λιουνγκσκίλε στις τελευταίες τέσσερις εξόδους της.