ΝΤΕΓΚΕΡΦΟΡΣ

Τραγική εμφάνιση και ήττα με 6-0 από τη Σίριους για τη Ντέγκερφορς, εκτός έδρας. Κρατούσε καλά στο πρώτο μέρος, δέχθηκε δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά (42’, 43’). Ο τεχνικός Βέρνερ τα έβαλε με τον Οστ (ΤΕ 9/0), τον οποίο αντικατέστησε, βάζοντας σ’ ένα χαμένο παιχνίδι τον άπειρο Κλάσον. Το αποτέλεσμα ήταν να δεχτεί άλλα τέσσερα τέρματα στην επανάληψη και να έρθει αυτό το ντροπιαστικό 6-0. Δεύτερη σερί αγωνιστική που αγνοεί τη νίκη, μετά την ισοπαλία με τη Ντάλκουρντ (2-2 εκτός έδρας). Έπεσε στα μπαράζ παραμονής, στόχος της παραμένει να εξασφαλιστεί όσο πιο γρήγορα γίνεται αποφεύγοντας περιπέτειες. Δεν έχει εκμεταλλευτεί όπως θα έπρεπε την έδρα της, με ρεκόρ 1-1-2. Εξέτισε ο Ζάκρισον (ΜΕ 8/0), επανέρχεται ο Λούμπανα (ΜΕ 4/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 6-0 από τη Σίριους.

Στατιστικό: Τρία σερί Over 2.5 μετράει η Ντέγκερφορς στα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΣΙΡΙΣΚΑ

Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα η Ασιρίσκα, καθώς μετά την εμφατική επικράτηση επί της Άνγκελχολμς (3-0 εκτός έδρας), ακολούθησε η εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Βάρμπεργκς. Προηγήθηκε στο 38’, έχοντας καλύτερη παρουσία από την αντίπαλο της, ωστόσο η ανικανότητα να τελειώσει τις φάσεις έφερε την ισοφάριση με πέναλτι στο 80’ της συνάντησης. Παρέμεινε ουραγός του βαθμολογικού πίνακα, με μόλις επτά βαθμούς στη συλλογή της. Δείχνει να βρίσκεται σε καλή κατάσταση σε σχέση με το τραγικό ξεκίνημα και σίγουρα η συνέχεια επιφυλάσσει πολλά για το σύνολο του Σαμουέλσον. Χωρίς προβλήματα ταξίδεψε η αποστολή για το «Στόρα Βάλα», με μοναδικό αυτό του Σο Γιονγκ Γιουν (ME 1/0), ο οποίος δεν επηρεάζει.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Βάρμπεργκς.

Στατιστικό: 5/6 2-3 γκολ μετράει η Ασιρίσκα στα τελευταία της παιχνίδια στο πρωτάθλημα.