ΝΤΑΛΚΟΥΡΝΤ

Πολύτιμο βαθμό κατάφερε να πάρει στην έδρα της πρωτοπόρου Χάλμσταντ η νεοφώτιστη Ντάλκουρντ (0-0). Στάθηκε καλά στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη από τη στιγμή που έμεινε με παίκτη λιγότερο (63’) δέχθηκε πίεση, αντιστάθηκε και πήρε τον βαθμό σε μια πολύ δύσκολη έδρα και κόντρα σε μία αντίπαλο που είναι από τα πρώτα φαβορί για την άνοδο. Δεύτερη σερί ισοπαλία, επέκτεινε το αήττητο σερί στις τέσσερις αγωνιστικές (1-3-0), παραμένοντας στο μέσο του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συλλέξει 13 βαθμούς μετά το πέρας εννιά αγώνων στη Superettan. Αήττητη στην έδρα της, τρέχει ρεκόρ 1-3-0, αποδεικνύοντας πολύ σκληρό καρύδι για οποιονδήποτε αντίπαλο. Επιστρέφει μετά από καιρό ο Μουσάλι (ΑΜ 1/0), εξέτισε ο Ραντέλοβιτς (ΜΕ 7/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Χάλμσταντ.

Στατιστικό: 3/4 G/G μετράει η Ντάλκουρντ στα φετινά εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΦΡΕΪ

Από τη δική της πλευρά η Φρέι μετά από δύο μήνες περίπου κατάφερε να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας με 2-1 της Έργκριτε, εντός έδρας. Προηγήθηκε στο 38’, πηγαίνοντας προηγούμενη στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη έκανε το 2-0 στο 65’, δέχθηκε πίεση στη συνέχεια, η αντίπαλος μείωσε στο 79’ της αναμέτρησης, αλλά κράτησε το σημαντικό αυτό «τρίποντο» ως το φινάλε. Δεύτερο στο πρωτάθλημα, έβαλε τέλος στο κακό σερί έξι αγώνων χωρίς νίκη (0-4-2, όλες οι ισοπαλίες ήρθαν 2-2 σκορ). Βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη, πλέον είναι στη δέκατη θέση με δέκα πόντους, ωστόσο με βάση όσα έχει δείξει θα παλέψει και φέτος για την αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού. Συμπλήρωσε κάρτες ο Γκραντέν ΜΕ 9/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Έργκριτε.

Στατιστικό: Τρία συνεχόμενα G/G και Over 2.5 μετράει η Φρέι στα τελευταία της παιχνίδια στο πρωτάθλημα.