ΚΟΡΙΤΙΜΠΑ

Μπορεί το τρίποντο της περασμένης αγωνιστικής επί της Σπορτ Ρεσίφε να ήρθε με ψυχοφθόρο τρόπο, όμως σημασία έχει ότι η Κοριτίμπα επέστρεψε στα τρίποντα μετά την πρεμιέρα. Είχε μεσολαβήσει ένα ατυχέστατο σερί τεσσάρων ηττών και μίας ισοπαλίας. Έτσι, θα προσπαθήσει να… βάλει δύσκολα στη δυνατή Παλμέιρας στο σημερινό ματς. Σημειώνουμε ότι στο ματς με τη Σπορτ Ρεσίφε οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 25′, με τους Ρουί και Κλέμπερ να κάνουν προσωρινά την ανατροπή. Η Σπορτ Ρεσίφε ισοφάρισε σε 2-2 στο 52′, αλλά έμεινε με 10 παίκτες πέντε λεπτά αργότερα, επιτρέποντας στον Λούκας Κλάρο να σημειώσει το τελικό 3-2 στο 70′. Δεν επηρεάσε η αποβολή του Ζουάν στο 85′. Επιστρέφει από τιμωρία ο αμυντικός Ράφαελ Μάρκες, αντίθετα θα λείψει ο τιμωρημένος μπακ Ζουάν.

Προηγούμενο ματς: Πέτυχε την εντός έδρας νίκη επί της Σπορτ Ρεσίφε με 3-2. Από μία αποβολή είχε η κάθε ομάδα (85′ Ζουάν για λογαριασμό της Κοριτίμπα).

Στατιστικό για στοίχημα: G/G και Over 2,5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

Το Κοριτίμπα – Παλμέιρας παίζει στον Stoiximan

ΠΑΛΜΕΪΡΑΣ

Με ξεκάθαρο στόχο το 4Χ4 (και ταυτόχρονα την έκτη νίκη της στις οκτώ πρώτες αγωνιστικές) έρχεται η Παλμέιρας στο σημερινό ματς. Μάλιστα, ενδεχόμενο τρίποντο θα τη φέρει έστω και προσωρινά στην κορυφή του πίνακα, με δεδομένο ότι η πρωτοπόρος Ιντερνασιονάλ αγωνίζεται αύριο (16-15 αυτή τη στιγμή). Σημειώστε, βέβαια, ότι αμφότερες οι φετινές ήττες της Παλμέιρας έχουν έρθει εκτός έδρας (1-0-2 το σερί). Το νικηφόρο 1-0 της περασμένης αγωνιστικής στο ντέρμπι με την Κορίνθιανς διαμορφώθηκε με το γκολ του Κλέιτον Ξαβιέρ στο 48ο λεπτό. Εξέτισε την ποινή του και είναι διαθέσιμος ο κεντρικός αμυντικός Βίτορ Ούγκο, απών λόγω τραυματισμού ο μπακ Εγκίντιο.

Προηγούμενο ματς: Πήρε το εντός έδρας ντέρμπι με την Κορίνθιανς με 1-0.

Στατιστικό: Τέταρτη νίκη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές.