ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ

Επιτακτικό το τρίποντο στο σημερινό ματς για την εν ενεργεία πρωταθλήτρια Κορίνθιανς, προκειμένου να βάλει τέλος σε μία αρνητική σειρά αποτελεσμάτων. Η… αρχή του κακού έγινε με τον αποκλεισμό (στα πέναλτι) από την Οσάσκο Αουντάξ στα ημιτελικά του περιφερειακού πρωταθλήματος Παουλίστα Α1, ακολούθησε ο αποκλεισμός από τη Νασιονάλ Μοντεβιδέο (με δύο ισοπαλίες) στο Κόπα Λιμπερταδόρες και… καταλήξαμε στο αρνητικό σερί της μίας ισοπαλίας (0-0 με Γκρέμιο στην πρεμιέρα) και της μίας ήττας (3-2 από Βιτόρια Μπαΐα εκτός) στις δύο πρώτες αγωνιστικές της Serie A.

Προς την Πόρτο οδεύει ο κεντρικός αμυντικός Φελίπε, απόντες στο σημερινό ματς ο κεντρικός αμυντικός Μπαλμπένα (Παραγουάη) και ο μέσος Ελίας (Βραζιλία), που ενσωματώθηκαν στις Εθνικές τους ομάδες για το Κόπα Αμέρικα. Στην κορυφή της επίθεσης θα χρησιμοποιηθεί ο Λουσιάνο, με τον Αντρέ να διανύει σαφή περίοδο ντεφορμαρίσματος.

Προηγούμενο ματς: Υπέστη την εκτός έδρας ήττα από τη Βιτόρια Μπαΐα με 3-2.

Στατιστικό: Over 3,5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις.

ΠΟΝΤΕ ΠΡΕΤΑ

Βίοι αντίθετοι για την Πόντε Πρέτα, η οποία καταφέρνει και παραμένει αήττητη στις δύο πρώτες αγωνιστικές, ενώ παράλληλα αγνοεί την ήττα στα τελευταία οκτώ παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις. Στην πρεμιέρα της φετινής λίγκας έφυγε με το ισόπαλο 0-0 από την έδρα της Φιγκεϊρένσε, για να πάρει τη σκυτάλη το νικηφόρο 2-1 του σαββατοκύριακου επί της Παλμέιρας. Ο Φελίπε Ασεβέδο σκόραρε δις στο 24′ και στο 33′, με την Παλμέιρας να μειώνει απλά στο τελικό 2-1 στις καθυστερήσεις.

Κανονικά διαθέσιμοι οι Ρενέ Τζούνιορ (Εξτρέμ) και Γουίλιαμ Πότκερ (ΕΠ), με τον δεύτερο να εγγράφεται κανονικά από την ομοσπονδία και να αποκτά αυτόματα δικαίωμα συμμετοχής.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας της Παλμέιρας με 2-1.

Στατιστικό: Αήττητη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις (6-2-0).