ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ

Ως το απόλυτο φαβορί για τη νίκη μπαίνει η Κορίνθιανς στο σημερινό ματς με την προβληματική Κοριτίμπα. Οι εν ενεργεία πρωταθλητές αρχίζουν σταδιακά και θυμίζουν το εξαιρετικό περσινό σύνολο, έχοντας ξεπεράσει πλήρως το αρνητικό ξεκίνημα των δύο πρώτων αγωνιστικών (μία ισοπαλία και μία ήττα). Στοχεύουν σήμερα στο 4Χ4, αλλά και στη διεύρυνση του ανέπαφου της εστίας τους, καθώς έρχονται από τις διαδοχικές νίκες επί των Πόντε Πρέτα (3-0), Σπορτ Ρεσίφε (0-2) και Σάντος (1-0). Το μεσοβδόμαδο 1-0 επί της Σάντος διαμορφώθηκε με γκολ του Τζιοβάνι Αουγκούστο 82ο λεπτό. Εκτός αποστολής λόγω ενοχλήσεων ο κεντρικός αμυντικός Βίλσον, τη θέση του στο αρχικό σχήμα θα πάρει ο 20χρονος Πέδρο Ενρίκε. “Πιέζουν” για φανέλα βασικού ο μπακ Γκιγιέρμε Αράνα, και οι μέσοι Ροντριγκρίνιο και Μαρλόνε.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 1-0 στο εντός έδρας ντέρμπι με τη Σάντος

Στατιστικό: Νικηφόρα και με ανέπαφη εστία τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

Το Κορίνθιανς – Κοριτίμπα παίζει στον
Stoiximan

ΚΟΡΙΤΙΜΠΑ

Η Κοριτίμπα, με τη σειρά της, δεν μπορεί να ελπίζει σε… πολλά πράγματα στο σημερινό ματς βάσει των τελευταίων της εμφανίσεων. Μάλλον γρουσούζικη… αποδείχθηκε η νίκη της πρεμιέρας επί της Κρουζέιρο (1-0), καθώς συνοδεύθηκε από ένα άσχημο σερί τριών ηττών και μίας ισοπαλίας. Το αρνητικό αυτό σερί επέφερε και το “διαζύγιο” με τον προπονητή Τζίλσον Κλέινα κι έτσι σήμερα θα καθίσει στον πάγκο της ομάδας ο υπηρεσιακός Πατσεκίνιο.

Μεσοβδόμαδα ηττήθηκε με 3-4 από τη Σαπεκοένσε, παρά το προβάδισμα που πήρε στο 9ο λεπτό με γκολ του Ράφαελ Μάρκες. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο εύστοχα πέναλτι, ο Ορτέγκα έκανε το 2-2 στο 67′, ακολούθησαν άλλα δύο γκολ της Σαπεκοένσε και το τελικό 3-4 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις από τον Ζουνίνιο. Επιστρέφει από τιμωρία ο επιθετικός Κλέμπερ, κανονικά διαθέσιμοι οι νεοφερμένοι Φελίπε Αμορίμ και Κονσεϊσάο.

Προηγούμενο ματς: Υπέστη την εντός έδρας ήττα από τη Σαπεκοένσε με 3-4.

Στατιστικό: Με ήττες έχουν συνδυαστεί τα δύο φετινά εκτός.