* 12η αγωνιστική

* 9/10 τελευταία μεταξύ τους ματς η Σαχτάρ σκόραρε τουλάχιστον 1 γκολ.

* 4/5 τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις με N/G.

ΒΟΡΣΚΛΑ ΠΟΛΤΑΒΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Ολεξάντριας (1-2), βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας, με 24 βαθμούς. Ο προπονητής της Βορσκλά, Μαξίμοφ, αποβλήθηκε και θα δει το ματς από την εξέδρα σήμερα. Αμφίβολοι οι Τσεσνάκοφ, Γιακούμπου και Πούτσλιν.

Προηγούμενο παιχνίδι: Νίκησε εκτός έδρας την Ολεξάντρια με 1-2. Μπήκε δυνατά στο ματς, ανοίγοντας το σκορ στο 14′, ενώ πριν την ανάπαυλα έβαλε και δεύτερο γκολ στο 39ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε γκολ στο 53′, ενώ μετά τη σύρραξη που έγινε στο 76′, το ματς πάγωσε.

ΒΟΡΣΚΛΑ ΠΟΛΤΑΒΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* 12/13 τελευταία ματς έχει σκοράρει (δες το στην Betshop).

* 5/5 τελευταία ματς χωρίς ήττα.

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά την εντός έδρας νίκη με τη Ζόρια (6-1), βρίσκεται στη 2η θέση, με 26 βαθμούς. Έρχεται όμως από βαρία ήττα στο Τσάμπιονς Λιγκ, με τη Ρεάλ Μαδρίτης (0-5). Σήμερα εκτός μόνο ο Ματβιένκο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Νίκησε εντός έδρας τη Ζόρια με 6-1. Σκόραρε 3 γκολ σε κάθε ημίχρονο, δείχνοντας πόσο επιβλητική μπορεί να γίνει.