* Πρώτος γύρος για το Κύπελλο Γερμανίας. Οι αναμετρήσεις είναι μονές. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

ΒΟΡΜΣ (Δ’)

Μετά από τέσσερις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα η Βορμς σημείωσε δύο νίκες και ισάριθμες ήττες. Την προηγούμενη βδομάδα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μάιντς Β’ (2-0 εκτός έδρας). Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 42’ με τον Λάπε. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Πέτερμαν. Παρελθόν από το σύλλογο αποτέλεσε ο Στιβ Κρολ. Ο 21χρονος Γερμανός τερματοφύλακας μετακόμισε στη Λότε. «Πήρε την απόφαση να αποχωρήσει, δεν θέλαμε να σταθούμε εμπόδιο στο νέο βήμα στην καριέρα του», είπε ο προπονητής και τεχνικός διευθυντής της Βορμς.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Βορμς από τη Μάιντς Β’ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Βορμς σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Interwetten)

Το Βορμς – Βέρντερ Βρέμης παίζει στην Interwetten

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ (Α’)

Μάχη για την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία έδωσε (και κέρδισε) η Βέρντερ Βρέμης την περασμένη σεζόν. Στο τιμόνι των «πράσινων» παρέμεινε ο Φλόριαν Κόχφελντ, υπογράφοντας συμβόλαιο συνεργασίας μέχρι το 2021. Για άλλη μία φορά στην καριέρα του ο Πιζάρο (ΕΠ) θα φορέσει τη φανέλα του συλλόγου, με τον οποίο έχει «γράψει» 271 συμμετοχές, σκοράροντας παράλληλα 144 φορές. Ο 39χρονος Περουβιανός βρίσκεται κανονικά στην αποστολή της Βέρντερ Βρέμης για τη σημερινή αναμέτρηση με αντίπαλο τη Βορμς.

Προηγούμενο ματς: Η Βέρντερ Βρέμης γνώρισε την ήττα με 3-2 από τη Βιγιαρέαλ σε φιλικό.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Βέρντερ Βρέμης σε όλες τις διοργανώσεις.