ΜΠΟΛΙΒΑΡ

Νίκη με δυο γκολ διαφορά θέλει να πετύχει στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στην Ρασίνγκ Κλουμπ, η Μπολιβάρ, καθώς με ένα τέτοιο αποτέλεσμα θα προκριθεί στην επόμενη φάση. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρουμπέν Ινσούα φιλοξενήθηκε από την Ντεπορτίβο Καλί, με την οποία και αναδέχθηκε ισόπαλη 1-1. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό, εν τέλει κατάφερε να ισοφαρίσει στο 67′ με το Σεγιερίνο και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, που την διατήρησε στο παιχνίδι της πρόκρισης. Για το αποψινό παιχνίδι, ο αμυντικός της ομάδας, Νέλσον Καμπρέρα δήλωσε πως η ομάδα δεν θα παίξει για κανένα άλλο αποτέλεσμα, πέρα από τη νίκη, που θα της δώσει την πρόκριση. Προέρχεται από την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σπορτ Μπόις για το πρωτάθλημα, που την διατήρησε σε απόσταση δέκα βαθμλων από την κουρυφή. Αγνοεί τη νίκη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, μετρώντας πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σπορτ Μπόις για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα εννέα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΡΑΣΙΝΓΚ ΚΛΟΥΜΠ

Πιο εύκολο το έργο της Ρασίνγκ Κλουμπ, που ταξίδεψε στην Βολιβία με σκοπό να μην ηττηθεί. Το σύνολο του Φακούντο Σάβα γνωρίζει πως για να παραμείνει εκτός συνέχειας του θεσμού θα πρέπει να χάσει με δυο και παραπάνω τέρματα διαφορά, πράγμα που μπορεί να συμβεί, αλλά όχι και τόσο εύκολα. Την προηγούμενη αγωνιστική τη διοργάνωσης, φιλοξένησε την Μπόκα Τζούνιορς, από την οποία και ηττήθηκε με 0-1, με αποτέλεσμα να βρεθεί ένα βαθμό πίσω της στη βαθμολογία. Προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Αργεντίνος Τζούνιορς για το πρωτάθλημα, με τους Περέιρα (30′) και Νοΐρ (80′) να βρίσκουν δίχτυα για την ομάδα τους, η οποία αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 67ο λεπτό, μετά την αποβολή του Μαρτίνεζ. Μόλις δυο νίκες στα εννέα τελευταία παιχνίδια μακριά από την έδρα της.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Αργεντίνος Τζούνιορς για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα οκτώ από τα εννέα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.