* 9η αγωνιστική

* Η Πόρτο μετρά 6 σερί νίκες επί της Βιζέλα με συνολικό σκορ 18-3.

ΒΙΖΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Ατλέτικο CP. Ο Εσέντε πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 77ο λεπτό.

Αποκούμπι το Κύπελλο για τη Βιζέλα, το προηγούμενο Σάββατο επέστρεψε στις νίκες μετά από ενάμιση μήνα και τέσσερις αποτυχημένες απόπειρες στο πρωτάθλημα (0-2-2), παίρνοντας την πρόκριση στην έδρα ομάδας από τη Γ’ κατηγορία.

Στις 7 του μηνός, στο νότιο άκρο της χώρας, πήρε το μάξιμουμ απέναντι στην Φαρένσε (0-0). Κινδύνεψε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ξόδεψαν τρεις καθαρές ευκαιρίες και στο δεύτερο είχαν δύο δοκάρια υπό δύσκολες συνθήκες. Στο τέλος απείλησε η Βιζέλα, με χαμένο τετ α τετ σε μετάβαση και οριακά άστοχη κεφαλιά σε κόρνερ.

Μέσα στη διακοπή παρουσιάστηκε νέος τεχνικός διευθυντής που δεν θ’ αργήσει να αποχωριστεί τον κόουτς Βιγιάρ σε περίπτωση που συνεχιστούν τα αρνητικά αποτελέσματα.

Ο ίδιος ο Βιγιάρ δήλωσε ενόψει Πόρτο: “Πάμε, όπως πάντα, με την ιδέα της νίκης. Έχουμε παίξει απέναντι σε άλλες μεγάλες ομάδες, όπως η Σπόρτινγκ και η Μπενφίκα, και κάναμε λάθη, αλλά ήμασταν κοντά στο να πετύχουμε θετικά πράγματα.”

Μοναδική καταγεγραμμένη απουσία ο Λεμπεντένκο (αρ. μπακ) που λείπει καιρό.

ΒΙΖΕΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΠΟΡΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-4) επί της Αντβέρπ. Ο Γιουσούφ (37΄) άνοιξε το σκορ για τους Βέλγους, αλλά ο Εβανίλσον με χατ-τρικ (46’, 69’, 84’) και ο Εουστάκιο (54’) ανέτρεψαν το σκορ για την Πόρτο.

Εντυπωσιακό το πέρασμα των “δράκων” από την Αμβέρσα, όπου έβγαλαν το σκληρό τους χαρακτήρα για να αγκαλιάσουν την πρόκριση στα νοκ άουτ του Champions League.

Ήλεγχε η Πόρτο το τέμπο στο πρώτο ημίχρονο, είχε μία μεγάλη ευκαιρία με τον Ταρεμί, αλλά ένα σοβαρό λάθος του Βαρέλα στο build up οδήγησε στο προβάδισμα των Βέλγων που δεν είχαν απειλήσει νωρίτερα. Επέστρεψε φουριόζα από την ανάπαυλα η ομάδα του Κονσεϊσάο, 38 δευτερολεπτα χρειάστηκε για να ισοφαρίσει μετά από κλέψιμο ψηλά. Καθοριστική η αναγκαστική αλλαγή του Εβανίλσον, ο οποίος ερχόμενος από τον πάγκο “σκότωσε” τους γηπεδούχους. Μόνο σε κόρνερ απειλήθηκε η Πόρτο στο δεύτερο μέρος, έβρισκε με ευκολία χώρους για μεταβάσεις.

“Νομίζω ότι έχει να κάνει και με την αποτελεσματικότητα. Δεν ανησυχώ πολύ γιατί συχνά φτάνουμε στο τελευταίο τρίτο.” απάντησε ο Κονσεϊσάο ερωτηθείς για τη διαφορά των εμφανίσεων σε Ευρώπη και πρωτάθλημα.

Επιπλέον γνωστοποίησε ότι ο σημαντικός Γκαλένο (εξτρέμ) απέκτησε μυϊκό πρόβλημα και ότι δεν θα ταξιδέψει στη Βιζέλα.

Μαζί με τον Ουέντελ (αρ. μπακ) που επίσης τραυματίστηκε στο Βέλγιο και τους ήδη τραυματίες Ζαϊντού (αρ. μπακ), Μαρκάνο (στόπερ), Βερόν (εξτρέμ), Χάιμε (μέσος).