* Εξ αναβολής αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική

* Σε δύο μεταξύ τους παιχνίδια για το Λιγκ Καπ την προηγούμενη δεκαετία η Μπελενένσες μετρά ισάριθμες εντός έδρας νίκες με μηδέν παθητικό

ΒΙΖΕΛΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μπήκε ως φαβορί στον εκτός έδρας αγώνα της Τρίτης με τη Μαρίτιμο, λόγω απουσίων των γηπεδούχων ελέω Covid, αλλά αυτό δεν αποτυπώθηκε στο χορτάρι. Ξεκίνησε καλά το ματς η ομάδα του Πατσέκο, είχε δοκάρι, της στοίχισε η αποβολή στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, δεν άντεξε με παίκτη λιγότερο στην επανάληψη και επέστρεψε στις ήττες (2-0).

Ο κόουτς Πατσέκο ωστόσο δήλωσε ότι η πιο καθοριστική στιγμή του αγώνα δεν ήταν η αποβολή, αλλά το πέναλτι με το οποίο προηγήθηκε η Μαρίτιμο υποστηρίζοντας ότι δεν υπήρχε παράβαση στη φάση. Συγκέντρωση και συνοχή στο παιχνίδι των παικτών του ζήτησε ενόψει Μπελενένσες.

Είχε προηγηθεί η σπουδαία, ιστορική για το επίπεδο του συλλόγου, πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Πορτογαλίας με το 1-0 επί της Μπράγκα, σε ματς όπου εκμεταλλεύτηκε η ίδια την αποβολή των αντιπάλων νωρίς.

Βολεύεται περισσότερο στα παιχνίδια που δεν χρειάζεται να κάνει η ίδια παιχνίδι, δίνοντας μέτρα και χτυπώντας στον ανοιχτό χώρο, αυτό αποτυπώνεται και στις εντός έδρας επιδόσεις της, με ρεκόρ 1-4-2 και συντελεστή τερμάτων 6-10.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Μαρίτιμο. Με δοκάρι για τη Βιζέλα ξεκίνησε ο αγώνας, ισορροπημένο εν γένει το πρώτο ημίχρονο, στις καθυστερήσεις του αποβλήθηκε για ανόητη αγκωνιά ο Μορέιρα της Βιζέλα. Στο 54’ ο Ταγκού άνοιξε το σκορ για τη Μαρίτιμο με πέναλτι και στο 72’ ο Γκιτάνε διαμόρφωσε το τελικό σκορ μετά από φάση διαρκείας.

ΒΙΖΕΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της (δες το στο pamestoixima)

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Συνεχίζονται τα αρνητικά αποτελέσματα για την Μπελενένσες, την προηγούμενη Πέμπτη αποκλείστηκε στο Κύπελλο από τη Ρίο Άβε της Β’ κατηγορίας στα πέναλτι. Τρίτη σερί αποτυχία για την ομάδα του Κάνδιδο μετά τις κολακευτικές ήττες με 1-0 από Εστορίλ και Μπράγκα.

Και στα δύο παιχνίδια, μετά τη βαριά καραντίνα που πέρασε η ομάδα, ήταν κομπάρσος, δεν απείλησε επιθετικά και γλίτωσε από περισσότερα γκολ και από την Εστορίλ και από την Μπράγκα.

Παραμένει ουραγός στην Primeira Liga με μόλις 8 πόντους συγκομιδή και μόλις μία νίκη, το 2-1 επί της Σάντα Κλάρα στις 31 Οκτωβρίου με γκολ στο 93’! Δίχως νίκη μακριά από την έδρα της και με μόλις 2 γκολ ενεργητικό σε 7 ταξίδια!

Αναβλήθηκε την τελευταία στιγμή το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Φαμαλικάο πού ήταν προγραμματισμένο για την Τετάρτη, λόγω μπαράζ κρουσμάτων στους γηπεδούχους. Η Μπελενένσες έκανε το ταξίδι, πήγε στο γήπεδο για να ανακοινωθεί η αναβολή δύο ώρες πριν τη σέντρα!

“Η Βιζέλα είχε ξεκάθαρες ιδέες στην πίεση και στην αμυντική της οργάνωση. Είναι μία aggressive ομάδα που ψάχνει τις γρήγορες μεταβάσεις μόλις ανακτά την μπάλα”, δήλωσε ενόψει του σημερινού αγώνα ο κόουτς Κάνδιδο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Ρίο Άβε για το Κύπελλο, αποκλεισμός στα πέναλτι. Η Μπελενένσες προηγήθηκε νωρίς (9’) με τον Πέδρο Νούνο, ισοφαρίστηκε στο 42’ και παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες, μετά από 120 λεπτά οδηγήθηκαν στα πέναλτι οι δύο ομάδες. Πιο ψύχραιμοι οι γηπεδούχοι επικράτησαν 6-5.