* 11η Αγωνιστική

* Over 3.5 τα 6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Η Βίτζεβ μετρά 6 σερί νίκες επί της Ρακόβ!

ΒΙΤΖΕΒ ΛΟΤΖ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-3) επί της Σταλ Μίελετς. Ο Σάντσεθ άνοιξε το σκορ στο 53ο λεπτό, ο Κουν έκανε το 0-2 στο 82 και ο Σίπεκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 87’.

Άρχισε να προσαρμόζεται στα δεδομένα της μεγάλης κατηγορίας τον τελευταίο μήνα πριν τη διακοπή η Βίτζεβ, έγινε πιο αποτελεσματική, πιο κυνική, πέτυχε 4/5 νίκες, χάνοντας μόνο στο Πόζναν, οριακά από την πρωταθλήτρια Λεχ (2-0) με δύο γκολ στο τέλος.

Πλασματικό το τελικό 0-3 στο Μίελετς πριν δύο εβδομάδες, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις στιγμές της στο transition στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν την επιθετική πρωτοβουλία και καλές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν.

Ευχαριστημένος με τη δουλειά της ομάδας του στην περίοδο της διακοπής ο κόουτς Νιετζβιέτζ, είδε σημαντικούς παίκτες, όπως οι Ζιρό (στόπερ) και Χάνουσεκ (αμ. χαφ) να ξεπερνούν τις ενοχλήσεις.

ΒΙΤΖΕΒ ΛΟΤΖ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΡΑΚΟΒ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Ραντόμιακ. Ο Πιασέτσκι άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Σβάρνας διπλασίασε τα τέρματα της Ρακόβ στο 46’ και ο Λόπεθ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 52’.

Με τις τελευταίες εμφανίσεις της πριν τη διακοπή επιβεβαίωσε την αίσθηση ότι είναι η καλύτερη ομάδα στην Πολωνία, έπαιξε ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο στις άνετες νίκες με Λέγκια (4-0) και Ραντόμιακ (3-0) μπρος στο κοινό της. Σε αμφότερες κυριάρχησε τακτικά, δεν επέτρεψε ούτε μία καθαρή ευκαιρία σε ροή αγώνα, έτρεξε πολύ και έβγαλε πολλές φάσεις στις μεταβάσεις.

Ψάχνει την ίδια εικόνα και στα εκτός έδρας παιχνίδια ο κόουτς Παπζούν, ο οποίος προσπαθεί να καταλαγιάσει τον ενθουσιασμό που επικρατεί στις τάξεις των φιλάθλων της ομάδας, δηλώνοντας ότι δεν είναι φαβορί για το πρωτάθλημα.

Ξεκουράστηκε το γκρουπ μετά τα συνεχόμενα παιχνίδια, ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους κι επέστρεψαν στις προπονήσεις οι Πέτρασεκ (στόπερ), Λέντερμαν (χαφ) και Νιεβούλις (στόπερ). Παραμένουν εκτός οι μέσοι Ζιζ, Γκβίλια και Τσέμπουλα, που είναι στο στάδιο αποθεραπείας μετά τις επεμβάσεις που έκαναν.