* No Goal τα 7/8 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια

* Αήττητη η Λεχ στα 6 τελευταία μεταξύ τους (4-2-0)

* Στον 1ο γύρο (04/09): Λεχ – Βίτζεβ 2-0

ΒΙΤΖΕΒ ΛΟΤΖ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Βίσλα Πλοκ. Ο Βόλσκι άνοιξε το σκορ για τη Βίσλα στο 40’ και ο Σάντσες ισοφάρισε για τη Βίτζεβ στο 90+6’.

5η ισοπαλία στα 7 παιχνίδια του 2023 για τη Βίτζεβ, που δεν ήταν το ίδιο δημιουργική στο Πλοκ όσο συνήθιζε στα προηγούμενα παιχνίδια, αλλά στο τέλος κατάφερε να γλιτώσει την ήττα και να διατηρηθεί σε απόσταση βολής από την 3η θέση.

Άχρωμο το ξεκίνημα του αγώνα στο Πλοκ, απείλησε πρώτη η Βίτζεβ, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν δυνατά το ημίχρονο και προειδοποίησαν πριν ανοίξουν το σκορ με ωραία συνεργασία των δημιουργικών πρωταγωνιστών της. Στο δεύτερο μέρος η Βίτζεβ πήρε την επιθετική πρωτοβουλία, αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα μέχρι το περίεργο γκολ στις καθυστερήσεις.

Ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα και όχι με την επιθετική λειτουργία της ομάδας του ο κόουτς Νιετζβιέτζ. Σταθερά εκτός ο τραυματίας Νούνιες (μέσος).

ΒΙΤΖΕΒ ΛΟΤΖ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 6/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-3) επί της Τζουργκάρντεν. Ο Μαρτβίνσκι άνοιξε το σκορ 77’, ο Κβεκβεσκίρι έκανε το 0-2 στο 90’ και δευτερόλεπτα αργότερα ο Σκόρας διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Όνειρο ζουν στο Πόζναν, η Λεχ προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε προημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης και τον Απρίλιο θα έχει την τιμή να κοντραριστεί με την Φιορεντίνα με στόχο μία θέση στην 4αδα του Conference League!

Την Πέμπτη πήγε με σκορ ασφαλείας (2-0) στην Σουηδία, όπου τελικά η πρόκριση σφραγίστηκε με θριαμβευτικό τρόπο. Η περσινή πρωταθλήτρια κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα για 5ο διαδοχικό ευρωπαϊκό παιχνίδι! Δεν απειλήθηκε στο 11 εναντίον 11 και μετά την αποβολή της Τζουργκάρντεν στο φινάλε του ημιχρόνου όλα είχαν κριθεί. “Σκόρπισαν” οι Σουηδοί στο τελευταίο τέταρτο, η Λεχ είχε κλασικές ευκαιρίες για σκορ-μαμούθ.

Πριν τις ιστορικές αναμετρήσεις με την Φιορεντίνα όμως πρέπει να ανανεώσει το ευρωπαϊκό της εισιτήριο, αυτός είναι ο στόχος που της έχει απομείνει εντός των συνόρων και με μόλις μία νίκη στα 4 τελευταία ματς της Ekstraklasa η 3η θέση είναι ιδιαιτέρως επισφαλής.

Συμπλήρωσε κάρτες ο ποιοτικός εξτρέμ και δεύτερος σκόρερ της ομάδας Σκόρας και είναι η μοναδική αξιοσημείωτη απουσία για το ταξίδι στο Λοτζ.