17η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Ντιναμό Βουκουρεστίου – Βιτορούλ 1-0

ΒΙΤΟΡΟΥΛ

Σε ανοδική πορεία βρίσκεται τον τελευταίο μήνα η Βιτορούλ, η οποία πέρασε με το διπλό (1-2) από την έδρα της Βολουντάρι. Προηγήθηκε στο 21’ (0-1), δέχθηκε την ισοφάριση στο 66’ (1-1), δεν την πήρε από κάτω, ήταν πιο απειλητική από την αντίπαλο στη συνέχεια, πετυχαίνοντας το νικητήριο τέρμα στο 84’ της συνάντησης (1-2). Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Βιτορούλ, μετά από την ισοπαλία με την Κονκόρντια (0-0 εντός έδρας), μετράει μια ήττα στις επτά πρόσφατες αγωνιστικές (5-1-1), μένοντας μόνη στην τρίτη θέση με 29 πόντους, στο -2 απ’ τη Στεάουα και στο +4 απ’ την τέταρτη θέση. Εντός έδρας μετράει απολογισμό 4-1-3 με 9-8 τέρματα, τα έξι απ’ τα οκτώ φετινά συνοδεύτηκαν από No/Goal. Δεν αναφέρθηκαν αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-1 επί της Βολουντάρι.

Στατιστικό: Goal/Goal και Over 2.5 τα τέσσερα απ’ τα έξι τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan)

Το Βιτορούλ – Ντιναμό Βουκουρεστίου παίζει στον Stoiximan

ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Από την άλλη πλευρά, η Ντιναμό Βουκουρεστίου έχει έφεση στις ισοπαλίες και πρόσθεσε ακόμη μια στη συλλογή της, μετά το 1-1 με την Γκαζ Μετάν εντός έδρας. Κακό ποιοτικά παιχνίδι, με λίγες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες, έμεινε πίσω στο 77’ (0-1), ανέβασε έπειτα την απόδοσή της, φθάνοντας στην ισοφάριση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δεύτερη σερί ισοπαλία για την Ντιναμό, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε με τη Στεάουα (1-1 εντός έδρας), έφθασε τις πέντε ισοπαλίες στις επτά πρόσφατες αγωνιστικές (1-5-1), ψάχνει άμεσα την επιστροφή στις επιτυχίες, προκειμένου να μπει στην «εξάδα» που αποτελεί τον βασικό της στόχο από την αρχή της σεζόν. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ 1-2-5 με 7-15 τέρματα, τα πέντε πιο πρόσφατα συνοδεύτηκαν από Under 2.5. Τιμωρημένος ο Ποπέσκου (Αμυντικός, 12, 2), παραμένουν εκτός οι τραυματίες Πέσιτς (Μέσος, 6, 1) και Νίστορ (Μέσος, 14, 1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Γκαζ Μετάν.

Στατιστικό: Άσφαιρη έμεινε η Ντιναμό στις τέσσερις απ’ τις πέντε πρόσφατες εξόδους της στο πρωτάθλημα.