9η αγωνιστική.

*No/Goal οι τρεις από τις τέσσερις πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων, ανεξαρτήτως έδρας, στο πρωτάθλημα.

Βιτορούλ – Γκαζ Μετάν στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Ρουμανίας

ΒΙΤΟΡΟΥΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Φιλοξενήθηκε την τελευταία αγωνιστική στο Πιτέστι από τη Στεάουα η Βιτορούλ, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1. Ανοικτό παιχνίδι, με ωραίο ρυθμό και εκατέρωθεν ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, έμεινε πίσω στο 38’ (1-0), για να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Ιάνκου (1-1 στο 45’+1’). Στο δεύτερο μέρος, έμεινε ξανά πίσω στο σκορ στο 65’ (2-1) και στο υπόλοιπο του αγώνα, παρότι έψαξε την ισοφάριση, δεν κατάφερε να βρει νέα απάντηση.

Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για τη Βιτορούλ, μετά από επτά αγωνιστικές αήττητη (4-3-0), φιγουράροντας στα υψηλά στρώματα της κατάταξης. Υποδέχεται τη μοναδική αήττητη ομάδα της κατηγορίας, Γκαζ Μετάν, και ο κόουτς Χάτζι συνέστησε μεγάλη προσοχή στους ποδοσφαιριστές του. Παίρνει σημαντική ώθηση όταν αγωνίζεται μπροστά στο κοινό της, μετράει απολογισμό 3-1-0 με επιμέρους σκορ 14-4. Αμφίβολος ο Ερίκ ντε Ολιβέιρα (Μέσος, 5, 5), δεν αναφέρθηκαν νεότερα αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Στεάουα.

Βιτορούλ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 6/8 πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα (δες το στον Stoiximan).

*G/G τα 5/6 Τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

*Μετράει δύο ήττες στα 15 πρόσφατα παιχνίδια (9-4-2).

ΓΚΑΖ ΜΕΤΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με τον πλέον καλύτερο τρόπο πήγε στη διακοπή η Γκαζ Μετάν, υποχρεώνοντας σε ήττα την Ιάσι με 3-2 εντός έδρας. Μοιρασμένο παιχνίδι, με λίγες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες στο πρώτο ημίχρονο, δίκαιο το 0-0 με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στ’ αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος, έμεινε πίσω στο 48’ (0-1), δέχθηκε δεύτερο τέρμα με πέναλτι στο 52’ (0-2), ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο (πέναλτι) στο 58’ (1-2), έκανε την ανατροπή με τον Τσαμέντ στο 68’ (2-2), για να κάνει τη μεγάλη ανατροπή με τον Μπας στο 73’ (2-1).

Τέταρτη σερί νίκη για τη Γκαζ Μετάν, μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν κόντρα στις Άστρα (1-0), Βολουντάρι (0-3) και Στεάουα (4-0), παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα με ρεκόρ 5-3-0, φιγουράροντας στα υψηλά στρώματα της κατάταξης. Διαθέτει επίσης μια από τις παραγωγικότερες επιθέσεις της λίγκας με 17 γκολ. Μακριά από την έδρα της τρέχει ρεκόρ 2-1-0 με επιμέρους σκορ 6-1. Αμφίβολος ο Πλεάσκα (Αμυντικός, 3, 0), δεν προέκυψαν νεότερα προβλήματα για τον Ιορντανέσκου.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 κόντρα στην Ιάσι.