*23η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σεαρά – Βιτόρια Μπαϊα 0-2

*Οι δύο ομάδες έχουν παίξει φέτος σε αυτό το γήπεδο για περιφερειακό κύπελλο, με την Βιτόρια να κερδίζει με 2-0.

ΒΙΤΟΡΙΑ ΜΠΑΪΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βιτόρια Μπαϊα έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Λοντρίνα, ούσα πολύ κακή και ακίνδυνη επιθετικά, δεχόμενη δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από τους Γκάμπριελ (60’), Ζοάο Πάουλο (81’).

Η Βιτόρια όχι απλά έχασε ξανά έπειτα από πέντε αγώνες στους οποίους είχε τέσσερις νίκες, με 2-0 εκτός έδρας από την Λοντρίνα. Το χειρότερο είναι πως ήταν ανύπαρκτη! Και είναι τρομακτικά τα αγωνιστικά της σκαμπανεβάσματα για μία ομάδα που διεκδικεί άνοδο!

Στο γήπεδό της έχει τέσσερις σερί νίκες, οκτώ συνολικά στο εθνικό πρωτάθλημα, έχοντας χάσει από Κρισιούμα και Ατλέτικο Γκοϊανιένσε.

Διατηρείται στην πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου, ούσα εκεί ακόμη και αν χάσει απόψε, αφού είναι στην ελάχιστη απόσταση ασφαλείας, στο +4, από ομάδα εκτός αυτής που αγωνίζεται επίσης. Γιατί είναι στο +2 από την πέμπτη Βίλα Νόβα, η οποία έχει ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της για την αγωνιστική.

Βιτόρια Μπαϊα Στατιστικά

*6/10 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα

*7/10 N/G εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα

ΣΕΑΡΑ

Προηγούμενο ματς: Η Σεαρά κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Α Μπε Σε Νατάλ, με ένα γκολ του Σάουλο μόλις στο πέμπτο λεπτό. Πέτυχε και δεύτερο που ακυρώθηκε, ενώ λίγο έλειψε να ισοφαριστεί στις καθυστερήσεις, αλλά την γλίτωσε ο τερματοφύλακας της.

Η Σεαρά ζορίστηκε περισσότερο του αναμενομένου, αλλά τελικά κέρδισε με 1-0 εντός έδρας την Α Μπε Σε Νατάλ, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από τρεις αγώνες και δύο συνεχόμενες ισοπαλίες.

Αξίζει να σημειωθεί πως μακριά από την έδρα της έχει μόλις τρεις ήττες και τέσσερις νίκες στο εθνικό πρωτάθλημα. Απλά δεν έχει κερδίσει στα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια της εκτός, έχοντας όμως τρεις ισοπαλίες.

Κοιτάζει πλέον περισσότερο προς τα ψηλά και λιγότερο προς τα χαμηλά, αφού είναι στο -8 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου, ενώ είναι στο +13 από την ζώνη του υποβιβασμού.