*10η αγωνιστική

*Η Ιτουάνο σε δύο επισκέψεις της στο παρελθόν σε αυτό το γήπεδο, το 2005 και το 2007, δεν έχει νίκη, με μία ήττα και μία ισοπαλία.

ΒΙΤΟΡΙΑ ΜΠΑΪΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βιτόρια Μπαϊα έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Αβαϊ, σε έναν αγώνα που προηγήθηκε με τον Γουέλινγκτον Νεμ στο 17’, έχασε ευκαιρίες να “καθαρίσει” τον αγώνα, είχε και δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο πριν ισοφαριστεί από τον Γουαγκίνιο στο 84ο λεπτό.

Η Βιτόρια Μπαϊα δεν μπόρεσε να πετύχει δεύτερη σερί νίκη, τουλάχιστον δεν έχασε κιόλας, φέρνοντας 1-1 απέναντι στην Αβαϊ εκτός έδρας. Στο γήπεδό της έχασε ως τώρα μόνο από την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, με 3/4 0νίκες στα υπόλοιπα παιχνίδια του εθνικού πρωταθλήματος, 4/5 γενικώς σε όλους τους θεσμούς στα πιο πρόσφατα.

Είναι ακόμη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Β’ Βραζιλίας, στο +3 από την πέμπτη θέση  που δεν εξασφαλίζει άνοδο, αλλά με τέτοια διαφορά τερμάτων που να μην θεωρείται απόσταση βολής.. Εχει ως τώρα την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας.

Ο τερματοφύλακας Τιάγκο Ροντρίγκες και ο μέσος Ντιέγκο Φουρμάκα είναι σε πορεία αποθεραπείας και θα λείψουν, με τον δεύτερο να έχει γυρίσει στις προπονήσεις, αλλά να θεωρείται ακόμη ανέτοιμος. Παραμένουν εκτός οι μακροχρόνια τραυματίες Τζον (ΑΜ), Ντιονίσιο (ΜΕ). Και κάποιες ενοχλήσεις που τους κρατούν εκτός έχουν ο μέσος Τζιοβάνι Αουγκούστο με τους επιθετικούς Ματεουσίνιο, Οσβάλντο, Λέο Γκαμάλιο, Ζε Ούγκο, ενώ τραυματίστηκε και ο τερματοφύλακας Λούκας Αράνζο.

Βιτόρια Μπαϊα Στατιστικά

*Εχει 11/13 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 7/9 N/G στους τελευταίους αγώνες της

*Εχει 10/15 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΙΤΟΥΑΝΟ

Προηγούμενο ματς: Η Ιτουάνο επικράτησε άνετα 3-1 εντός έδρας της Λοντρίνα, σκοράροντας δύο γκολ σε τρία λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, με τους Πάουλο Βίκτορ (15’), Μάρθα (18’). Μάλιστα παρόλο που η αντίπαλος της μείωσε με τον Ιγκόρ Λέιτε στο 45’, σκόραρε και τρίτο τέρμα με τον Πάουλο Βίκτορ στο 58ο λεπτό.

Στο ντεμπούτο του Μάρσιο Φρέιτας στον πάγκο της, φάνηκε αλλαγμένη ψυχολογικά, κερδίζοντας 3-1 εντός έδρας την Λοντρίνα,. Βέβαια δεν αντιμετώπιζε κανένα μεγαθήριο, αλλά ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από τέσσερις αγώνες στους οποίους είχε τρεις ήττες.

Μακριά από την έδρα της έχει κερδίσει φέτος μόνο την Μποταφόγκο Σάο Πάουλο στο πολιτειακό πρωτάθλημα. Δεν έχει νίκη εκτός εδώ και 10 αγώνες, με εφτά ήττες σε αυτό το διάστημα.

Αυτή η νίκη την έβγαλε εκτός ζώνης υποβιβασμού, ανέβηκε στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα, όμως είναι πάντα σε απόσταση βολής, στο +2 συγκεκριμένα, από αυτήν.

Τραυματίες και απόντες είναι οι αμυντικοί Ραφαέλ Περέιρα, Ζόναθαν και ο μέσος Μπρούνο Ξαβιέρ, επιστρέφει από τιμωρία ο αμυντικός Κλαουντίνιο.