16η αγωνιστική

*Με G/G ολοκληρώθηκαν τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων στο πρωτάθλημα, ανεξαρτήτου έδρας.

*Στον πρώτο γύρο: Νέμαν Γκρότνο – Βίτεμπσκ 1-1

ΒΙΤΕΜΠΣΚ

Αήττητη παραμένει εδώ και οκτώ αναμετρήσεις η Βίτεμπσκ, μετρώντας έξι νίκες και δυο ισοπαλίες σε αυτό το σερί. Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Σεργκέι Γιασίνσκι φιλοξένησε την Γκόμελ, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 17ο λεπτό ο Βεργκέιτσικ, από το σημείο του πέναλτι.

Έφτασε έτσι τους 31 βαθμούς και είναι στην τρίτη θέση, απέχοντας εφτά πόντους από την κορυφή και την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ. Παράλληλα, με τέρματα 20-9 διαθέτει από τις χειρότερες επιθέσεις και άμυνες της κατηγορίας. Επικράτησε και στα έξι πιο πρόσφατα εντός της, χωρίς να έχει δεχθεί και κάποιο τέρμα. Άπαντες είναι κανονικά στη διάθεση του προπονητή του για αποψινό παιχνίδι.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Γκόμελ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στην Betshop)

Το Βίτεμπσκ – Νεμάν Γκρότνο παίζει στην Betshop

ΝΕΜΑΝ ΓΚΡΟΤΝΟ

Μακριά από τους τρεις βαθμούς της νίκης παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό ματς η Νεμάν Γκρότνο, μετρώντας μια ισοπαλία και μια ήττα. Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Ιγκόρ Κοβάλεβιτς φιλοξενήθηκε από την Ντινάμο Μπρεστ, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 1-0, δεχόμενη γκολ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

Επικράτησε μια φορά στα τέσσερα τελευταία ματς πρωταθλήματος (1-1-2). Μετά και από αυτή την ήττα της, υποχώρησε στην έκτη θέση, με 25 βαθμούς, όσους έχει και η Ντινάμο Μπρεστ. Επικράτησε στις πέντε από τις έξι τελευταίες εξόδους της, ενώ έχει και μια ήττα. Με απουσίες η αποστολή της.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Ντινάμο Μπρεστ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.