Αγώνας ρεβάνς για τον α’ προκριματικό του Europa League. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα, ακολουθεί ημίωρη παράταση κι -αν χρειαστεί- πέναλτι.

* Στο πρώτο παιχνίδι (Ρασίνγκ – Βιτορούλ 0-2): Χωρίς να αντιμετωπίσει ποτέ ιδιαίτερα σοβαρά προβλήματα και σκοράροντας από μία φορά σε κάθε ημίχρονο της αναμέτρησης, η Βιτορούλ εξασφάλισε σε πολύ μεγάλο βαθμό την πρόκριση στην επόμενη φάση.

* Στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της Βιτορούλ σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε Over 2,5.

* Στα 4/5 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Ρασίνγκ σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε Over 2,5.

ΒΙΤΟΡΟΥΛ (Ρουμανία, 219)

Ήταν το πολύ μεγάλο φαβορί για να περάσει στην επόμενη φάση από αυτό το ζευγάρι από τη μέρα που έγινε η κλήρωση και φρόντισε να το αποδείξει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο από το πρώτο παιχνίδι που διεξήχθη στο Λουξεμβούργο. Έπαιξε έξυπνα, δεν ξόδεψε πολλές δυνάμεις και φρόντισε να επιβεβαιώσει την ανωτερότητα της σκοράροντας από μια φορά σε κάθε ημίχρονο. Ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δημιούργησε ουκ ολίγες καλές ευκαιρίες και, ουσιαστικά, «καθάρισε» από το πρώτο παιχνίδι.

Παρά το υπέρ της ομάδας του αποτέλεσμα, ο Γκιόργκε Χάτζι έδειξε προσγειωμένος στη συνέντευξη Τύπου και αρκέστηκε να πει: «Το μόνο που κάναμε στο Λουξεμβούργο ήταν να κερδίσουμε το πρώτο ημίχρονο. Τέτοιες εκπλήξεις έχουν γίνει πολλές και θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί για να αποφύγουμε κάτι δυσάρεστο».

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ρασίνγκ για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε Over 2,5 (Δες το στην Interwetten).

Το Βιτορούλ – Ρασίνγκ παίζει στην Interwetten

ΡΑΣΙΝΓΚ (Λουξεμβούργο, -)

Ήξερε ότι δεν έχει πολλές πιθανότητες πρόκρισης και φρόντισε να χαρεί απλά τη συμμετοχή της στη διοργάνωση στο πρώτο παιχνίδι. Έπαιξε ανοικτά, δίχως σκοπιμότητας και δίχως την παραμικρή διάθεση να χαλάσει το παιχνίδι, προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία και, εν τέλει, δεν απέφυγε την εντός έδρας ήττα με 2-0 που ουσιαστικά τη θέτει εκτός διοργάνωσης.

Αναμένεται σε πολύ μεγάλο βαθμό να κάνει και σήμερα το ίδιο στη Ρουμανία, να παίξει, δηλαδή, ανοικτά και όπου τη βγάλει, αφού δεν έχει να χάσει το παραμικρό και η παρουσία της στο Γιουρόπα Λιγκ αποτελεί μια πολύ χρήσιμη εμπειρία για τους παίκτες της. Στο μεσοδιάστημα, πάντως, από το ρόστερ της αποχώρησαν άλλοι τέσσερις παίκτες που δεν είχαν ιδιαίτερο χρόνο συμμετοχής, ωστόσο είναι βέβαιο ότι θα χρειαστεί ενίσχυση για να καλύψει τα κενά τους.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Βιτορούλ για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Στα 4/5 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε Over 2,5.