Στον πρώτο γύρο: Σεντάι – Βίσσελ Κόμπε 0-2

ΒΙΣΣΕΛ ΚΟΜΠΕ

Μία νίκη και τέσσερις ήττες είναι ο απολογισμός της Βίσσελ Κόμπε στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Νέλσον Μπαπτίστα (σ.σ. φήμες τον θέλουν να βρίσκεται προ της εξόδου) επικράτησε της Σαπόρο (2-1 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Σερέζο Οσάκα (2-1 εντός έδρας), Γκάμπα Οσάκα (1-0 εντός έδρας), Γιοκοχάμα Μαρίνος (2-0 εκτός έδρας) και Καβασάκι (5-0 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 9’ με τον Αμπέ, προτού ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 20’.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 68’ ο Κομπαγιάσι έκανε το 3-0. Στο 81’ ο Τανιγκούτσι ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ, με τον Κομπαγιάσι να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στις έξι τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Βίσσελ Κόμπε για την ίδια διοργάνωση σημείωσε μία ισοπαλία και πέντε ήττες. Στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκε goal-goal.

Στην απόκτηση του Λούκας Ποντόλσκι προχώρησε η Βίσσελ Κόμπε. Ο 32χρονος Γερμανός επιθετικός αποθεώθηκε από εκατοντάδες οπαδούς του συλλόγου την Πέμπτη (6/7), όταν κι έφτασε στη χώρα. Θα φοράει το νούμερο «10» στην πλάτη και αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του μετά την καλοκαιρινή διακοπή του πρωταθλήματος. Παράλληλα, αποκτήθηκε από τη Ντε Χάαγκ ο 30χρονος Ιάπωνας επιθετικός, Μάικ Χάβενααρ. Μεσοβδόμαδα η Βίσσελ Κόμπε αντιμετωπίζει εντός έδρας την Καναζάβα για το Έμπερορ Καπ.

Προηγούμενο ματς: Η Βίσσελ Κόμπε γνώρισε βαρύτατη εκτός έδρας ήττα με 5-0 από την Καβασάκι, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα τρία τελευταία παιχνίδια της Βίσσελ Κόμπε για το πρωτάθλημα.

Δείτε τα προγνωστικά Ιαπωνίας (Κλικ Εδώ)

Το Βίσσελ Κόμπε – Σεντάι παίζει στην Interwetten

ΣΕΝΤΑΪ

Χωρίς νίκη παραμένει η Σεντάι στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και δύο ήττες. Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Τόσου (1-1 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Γουατανάμπε δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Σερέζο Οσάκα (4-2 εντός έδρας) και Γκάμπα Οσάκα (3-2 εντός έδρας).

Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τους Μασουσίμα (9’ αυτ.) και Ιντεγκούτσι (70’), προτού οι γηπεδούχοι απαντήσουν ισάριθμες φορές με τους Νισιμούρα (76’) και Οίβα (80’). Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φάμπιο Αγκιλάρ.

Στις έξι τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Σεντάι για την ίδια διοργάνωση σημείωσε μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες. Στις τέσσερις σημειώθηκε goal-goal, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Σεντάι επί της Βίσσελ Κόμπε χρονολογείται πριν από δύο χρόνια, και πιο συγκεκριμένα στις 30 Μαΐου του 2015 (1-0).

Προηγούμενο ματς: Η Σεντάι γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Γκάμπα Οσάκα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα τρία τελευταία παιχνίδια της Σεντάι για το πρωτάθλημα (δες το στην Interwetten)