* 4η Αγωνιστική

* Goal/Goal & Over 2.5 τα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΒΙΣΛΑ ΠΛΟΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Λεχ Πόζναν. Ο Βάλλο έκανε το 0-1 στο 45’, ο Βόλσκι το 0-2 στο 50’. Ο Σκόρας μείωσε για τη Λεχ στο 69’ και ο Κολάρ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 89’.

Ονειρεμένο το ξεκίνημα της Βίσλα στη νέα σεζόν, την προηγούμενη Κυριακή άλωσε και την έδρα της πρωταθλήτριας Λεχ Πόζναν για το 3/3!

Η Βίσλα μπήκε καλύτερα στο πρώτο 20λεπτο, είχε τις προϋποθέσεις αλλά όχι τις φάσεις, ισορρόπησε την κατάσταση η Λεχ στη συνέχεια, αλλά στο φινάλε του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το κενό στην καρδιά της άμυνας για το προβάδισμα. Με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής έγινε το 0-2, άνοιξε ο ρυθμός στην συνέχεια, χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Άντεξε στην πίεση των πρωταθλητών μετά τη μείωση και στο transition βρήκε το τρίτο γκολ.

Απόλυτα ικανοποιημένος με την απόδοση, όπως είναι λογικό, ο κόουτς Στάνο, δήλωσε ότι η ομάδα του θέλει να παίξει ελκυστικό ποδόσφαιρο και να χορτάσει θέαμα τους φιλάθλους της. Τα κατάφερε και στα δύο προηγούμενα παιχνίδια, ειδικά στο 0-4 επί της Βάρτα, το οποίο έμοιαζε φτωχό για τις ευκαιρίες που έφτιαξε στην κόντρα η Βίσλα.

Αποχώρησαν οι Ζμπόζιεν και Γκερμπόφσκι που δεν είχαν σημαντικό ρόλο.

ΒΙΣΛΑ ΠΛΟΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα έξι τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΜΙΕΝΤΖ ΛΕΓΚΝΙΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από τη Βάρτα Πόζναν. Ο Ζρέλακ έκανε το 0-1 για τη Βάρτα στο 22’, δευτερόλεπτα αργότερα ισοφάρισε ο Ενρίκες για τη Μιέντζ και ο Ζουράβσκι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 60’.

Η εντός έδρας πρεμιέρα της Μιέντζ δεν συνοδεύτηκε από βαθμολογική συγκομιδή και βάσει της εικόνας του αγώνα δεν την άξιζε.

Βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ, σύμφωνα στη ροή του αγώνα, ευτύχησε να απαντήσει με την σέντρα, μετά από λάθος πίσω πάσα των αντιπάλων. Συνέχισε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο η Βάρτα, δικαίως ανέκτησε το προβάδισμα. Πήρε την επιθετική πρωτοβουλία στην συνέχεια η Μιέντζ, αλλά έδειξε να μην έχει τις λύσεις απέναντι σε κλειστή άμυνα.

“Το ματς θα μπορούσε να ήταν εντελώς διαφορετικό. Με πονάει ιδιαίτερα, γιατί η Βάρτα δημιούργησε λίγες καταστάσεις και τις αξιοποίησε. Διαπιστώσαμε ότι οι λεπτομέρειες είναι καθοριστικές στην Ekstraklasa”, δήλωσε ο κόουτς Λομποτζίνσκι. .

Καλύτερη η εμφάνισή της πρεμιέρας στην έδρα της Ραντόμιακ (1-1), όπου αν δεν είχε δεχθεί την αποβολή, δευτερόλεπτα μετά το προβάδισμά της, θα μπορούσε να πάρει ολόκληρο το “τρίποντο”.

Συνεχίζει το ψάξιμο για μεταγραφική ενίσχυση η διοίκηση της ομάδας, μεγάλος στόχος ο Μεξικάνος Ναβέντα.