* 24η Αγωνιστική

* No Goal τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Στον 1ο γύρο (27/08): Βίτζεβ – Βίσλα 2-1

ΒΙΣΛΑ ΠΛΟΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Βάρτα Πόζναν. Ο Σβοχ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 54ο λεπτό και στο 60’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες.

Επανήλθε η ηρεμία στο Πλοκ μετά τη μεσοβδόμαδη νίκη στο εξ αναβολής παιχνίδι, ήταν η πρώτη της Βίσλα στο β’ γύρο μετά από 5/5 ήττες στο ξεκίνημα του 2023.

Δεν έκανε πειστική εμφάνιση την Τετάρτη, κατάφερε όμως να κερδίσει την πιο επικίνδυνη εκτός έδρας ομάδα της λίγκας. Περιόρισε τις απειλές στις μεταβάσεις, κομμάτι στο οποίο είναι εξαιρετική η Βάρτα κι εκμεταλλεύτηκε ένα κλέψιμο ψηλά για να σκοράρει στο transition. Την ευνόησε η αποβολή των φιλοξενούμενων για να διαχειριστεί το προβάδισμά της, αν και κινδύνεψε σε δύο περιπτώσεις με ισοφάριση, το μεγάλο λάθος στο build up απέφερε το δοκάρι της Βάρτα και στο τέλος παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα δέχθηκε επικίνδυνη αντεπίθεση.

Ικανοποιημένος με την εμφάνιση των παικτών του ο κόουτς Στάνο, για τον οποίο είχαν ξεκινήσει σενάρια απόλυσης πριν την τελευταία νίκη. Έχει να διαχειριστεί πλήρες ρόστερ, αφού εξέτισε τιμωρία ο Τόμασικ (αμυντικός).

ΒΙΣΛΑ ΠΛΟΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/7 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΒΙΤΖΕΒ ΛΟΤΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από τη Βάρτα Πόζναν. Ο Ζρέλακ άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό και ο Ζουράφσκι πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 65’.

Διεκόπη το αήττητο σερί (2-4-0) που έτρεχε η Βίτζεβ το προηγούμενο Σάββατο, έπεσε θύμα της πολύ επικίνδυνης εκτός έδρας Βάρτα κι έχασε την ευκαιρία να διατηρηθεί σε απόσταση βολής από την 3η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Είχε δοκάρι νωρίς στο παιχνίδι, αλλά πληγώθηκε σε δεύτερο χρόνο από στατική φάση. Ατελέσφορη η πίεση που άσκησε στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες της αστόχησαν υπό καλές προϋποθέσεις σε δύο περιπτώσεις μετά την ανάπαυλα. Κόντρα στην ροή του αγώνα δέχθηκε το δεύτερο γκολ μέσα από μία υπέροχη προσπάθεια εκτός περιοχής. Δεν πτοήθηκε, συνέχισε να ασκεί πίεση στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ήταν άστοχη, είχε και δεύτερο δοκάρι.

“Δουλεύουμε, μιλάμε, αναλύουμε. Είναι σημαντικό να εκμεταλλευόμαστε τις ευκαιρίες, αλλά ακόμη πιο σημαντικό είναι να τις δημιουργούμε. Σε κάθε παιχνίδι έχουμε αρκετές από αυτές που μπορούν να αλλάξουν το πρόσωπο του παιχνιδιού.” δήλωσε ο κόουτς Νιετζβιέτζ.

Εξέτισε τιμωρία καρτών κι επιστρέφει ο βασικός φορ Σάντσεθ, τραυματίας είναι ο Νούνιες (μέσος), αμφίβολος ο Μίλος (μέσος).