Εξ αναβολής αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Στον 1ο γύρο (22/07): Βάρτα – Βίσλα 0-4

ΒΙΣΛΑ ΠΛΟΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Κορόνα Κίελτσε. Ο Μάλαρτσικ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 67ο λεπτό.

5/5 ήττες με μόλις ένα γκολ ενεργητικό ο απολογισμός της Βίσλα μετά τη χειμερινή διακοπή, η πώληση του πρώτου σκόρερ Άλβαρες αποδεικνύεται τεράστιο λάθος της διοίκησης! Ούτε το Σάββατο στο Κίελτσε κατάφερε να βρει δίχτυα και πλέον αρχίζει να κοιτά τους από κάτω, αφού η διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη ψαλιδίστηκε στους 5 βαθμούς.

Άχρωμο το πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Κορόνα, λιγοστές οι επικίνδυνες καταστάσεις εκατέρωθεν καμία ομάδα δεν ρίσκαρε. Παρόμοιο το σκηνικό και στο πρώτο κομμάτι της επανάληψης, όλα κρίθηκαν στην γκάφα του κίπερ Καμίνσκι, που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του σε αντίπαλο κόρνερ για το καθοριστικό γκολ. Πήρε την πρωτοβουλία στην συνέχεια η Βίσλα, αλλά ήταν και πάλι αναιμική δημιουργικά.

“Είμαστε τσατισμένοι. Όλοι περιμένουν να κερδίσουμε. Το απαιτούμε και από τον εαυτό μας. Είμαι πεπεισμένος ότι θα παλέψουμε για κάθε εκατοστό του γηπέδου.Έχουμε τη σωστή νοοτροπία και δέσμευση στην ομάδα, αλλά τα λάθη στην άμυνα μας κοστίζουν πολύ.” δήλωσε ο κόουτς Στάνο, ο οποίος παίζει το “κεφάλι” του στα τρία παιχνίδια μέχρι τη διακοπή των εθνικών ομάδων.

Εξέτισε τιμωρία ο φορ Σπιάτσκα, αντιθέτως συμπλήρωσε κάρτες ο Τόμασικ (αρ. μπακ).

ΒΙΣΛΑ ΠΛΟΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/6 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΒΑΡΤΑ ΠΟΖΝΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Βίτζεβ Λοτζ. Ο Ζρέλακ άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό και ο Ζουράφσκι το διαμόρφωσε στο 65’.

Εντυπωσιακά αυτά που συνεχίζει να κάνει στα εκτός έδρας παιχνίδια της η Βάρτα, το Σάββατο άλωσε και το Λοτζ για το 7ο διπλό στο 11ο ταξίδι της για την Ekstraklasa! Ξανά πολύ αποτελεσματική στην απορρόφηση της πίεσης, ξανά αποφασιστική στις μεταβάσεις της, έφτασε τους 33 βαθμούς και βρέθηκε στο -6 από την “ευρωπαϊκή” τριάδα με παιχνίδι λιγότερο!

Γλίτωσε στο δοκάρι της Βίτζεβ νωρίς στο ματς και προηγήθηκε σε δεύτερο χρόνο από στατική φάση. Διαχειρίστηκε εύκολα την επιθετική πρωτοβουλία των γηπεδούχων στο υπόλοιπο του ημιχρόνου. Η Βίτζεβ αστόχησε δις υπό καλές συνθήκες στο ξεκίνημα της επανάληψης και η Βάρτα διπλασίασε το προβάδισμά της με κλέψιμο ψηλά κι εκπληκτική προσπάθεια του χαφ της! Ανθεκτική στην πίεση των τελευταίων λεπτών, είχε ξανά σύμμαχο το οριζόντιο δοκάρι.

“Δεν είχαμε παιχνίδι αυτή τη σεζόν όπου ο αντίπαλος δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες και κερδίσαμε. Τώρα έγινε και αυτό. Κερδίσαμε όχι μόνο επειδή η Βίτζεβ δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της. Ήμασταν πάνω από όλα αποφασιστικοί, παίξαμε ισορροπημένο ποδόσφαιρο.” δήλωσε ο κόουτς Σούλτσεκ, ο οποίος έθεσε ως στόχο τους 7 ακόμη βαθμούς που θα χρειαστούν για την εξασφάλιση της παραμονής.

Σταθερές οι απουσίες των τραυματιών Κούπτσακ (χαφ) και Κιελίμπα (στόπερ).