* 16η αγωνιστική

* Πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων

ΒΙΣΛΑ ΚΡΑΚΟΒΙΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

‘Αμεση επιστροφή στις ήττες για τη Βίσλα, το Σάββατο της στοίχισε το άσχημο τάκλιν του Φρίντριχ, το οποίο οδήγησε στην αποβολή του μόλις στο 9’. Πάλεψε για ένα ημίχρονο, ισοφάρισε με 10 παίκτες, αλλά στην επανάληψη δεν άντεξε.

Είχε προηγηθεί η οριακή νίκη στο ντέρμπι της πόλης με την Κρακόβια (1-0), με την οποία πήγε στους 17 πόντους, στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη. Την επόμενη Πέμπτη ταξιδεύει στο Λοτζ για να αντιμετωπίσει τη Βίτζεβ, για τη φάση των “16” στο θεσμό του Κυπέλλου.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από τη Γιαγκελόνια. Μόλις στο 9ο λεπτό αποβλήθηκε ο Φρίντριχ της Βίσλα! Ο Αγκουστίν άνοιξε το σκορ για τη Γιαγκελόνια στο 41’ και ο Σζότα ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Πίκριλ στο 59’ έδωσε νέο προβάδισμα στη Γιαγκελόνια και το Ζύρο στο 87’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΒΙΣΛΑ ΚΡΑΚΟΒΙΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, ανεξαρτήτως έδρας (δες το στη Betshop)

* No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΡΑΝΤΟΜΙΑΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Σε σούπερ φόρμα η νεοφώτιστη Ραντόμιακ, έχει εγκλιματιστεί πλήρως στη μεγάλη κατηγορία και με νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων φιγουράρει πλέον στην 5η θέση της Ekstraklasa, στο -4 από την “ευρωπαϊκή” 3αδα!

Τη Δευτέρα στο Λούμπιν είχε και την τύχη με το μέρος της σε μεγάλες ευκαιρίες της Ζαγκλέμπιε στο πρώτο ημίχρονο, επιθετικά όμως έβγαλε και πάλι “υγεία”, όμορφες συνεργασίες και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες. Στάθηκε πολύ καλά μετά την αποβολή της.

Είχε προηγηθεί το φτωχό για την ίδια 1-0 επί της Γκόρνικ Ζάμπρζε και το διπλό επί της Κρακόβια με 1-2. Αήττητη στα 7 τελευταία παιχνίδια της (4-3-0), αήττητη στο γήπεδό της.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Ζαγκλέμπιε. O Ρόσι-Μπράνκο άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, ο Ανγκιέλσκι διπλασίασε τα τέρματα της Ραντόμιακ στο 27’ και στο 64’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Νωρίτερα, στο 49’ η Ζαγκλέμπιε έχασε πέναλτι με τον κίπερ Μάχροβιτς να αποκρούει το χτύπημα του Σταρζινσκι. Και οι δύο ομάδες έχασαν πολλές μεγάλες ευκαιρίες, το σκορ μπορούσε να έχει πάει πολύ ψηλα.