*Επαναληπτικά παιχνίδια για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ, ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί πέναλτι.

*Όποια ομάδα προκριθεί στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει μια εκ των Λουντογκόρετς ή Κρουσέιντερς.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Ντούντελανζ – Βιντεότον 1-1

ΒΙΝΤΕΟΤΟΝ (Ουγγαρία, 216)

Μπορεί να μην κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Λουξεμβούργο, ωστόσο το τελικό 1-1 δίνει ένα προβάδισμα στην Βιντεότον. Η ομάδα του Μάρκο Νίκολικς δεν ικανοποίησε σε γενικές γραμμές με την εμφάνιση της κόντρα στην Ντούντελανζ, αν και ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα με το τέρμα του Χούστι στο 42ο λεπτό. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, δέχθηκε την ισοφάριση, δεν έβγαλε αντίδραση στη συνέχεια και έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

Σήμερα, θα προσπαθήσει να πάρει τη νίκη που θα την στείλει στον δεύτερο γύρο των προκριματικών, ενώ της αρκεί και μια “λευκή” ισοπαλία. Να σημειωθεί ωστόσο πως ηττήθηκε στα τρία από τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της σε ευρωπαϊκό επίπεδο, μετρώντας ακόμη μια νίκη και μια ισοπαλία. “Η ομάδα βελτιώνεται μέρα με τη μέρα και δείχνουμε ακόμη πιο έτοιμοι σε σχέση με την περασμένη εβδομάδα. Έχω εμπιστοσύνη στην ομάδα και πιστεύω ότι είμαστε στο σωστό δρόμο για να πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε”, δήλωσε ο τεχνικός, Μάρκο Νίκολικς, που θα έχει κανονικά στη διάθεση του τον Ρόλαντ Γιουχάς (ΑΜ), που εξέτισε την τιμωρία του. Παράλληλα, αμφίβολοι είναι και οι Σιλβέστερ Χάνγκια (ΑΜ), Κρίσττιαν Γκέρεσι (ΜΕ) και Γιόσεφ Βάργκα (ΜΕ), που λόγω τραυματισμού δεν αγωνίστηκαν ούτε και στο πρώτο παιχνίδι.

Αυτή είναι η τρίτη φορά που η Βιντεότον ή Μολ Βίντι συμμετέχει στα προκριματικά για το Τσάμπιονς Λιγκ, με τις δυο προηγούμενες να είναι τις σεζόν 2011-2012 και 2015-2016. Στη δεύτερη απόπειρά της έφτασε μέχρι τον τρίτο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, όπου και τέθηκε νοκ άουτ από την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (με συνολικό σκορ 2-1). Πέρυσι, συμμετείχε στο Γιουρόπα Λιγκ, όπου ξεκίνησε από τον πρώτο προκριματικό και έφτασε μέχρι τα πλέι οφ, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από την Παρτιζάν (με συνολικό σκορ 4-0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ντούντελανζ για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: G/G τα πέντε τελευταία παιχνίδια, φιλικά και επίσημα. (δες το στον Stoiximan)

Το Βιντεότον – Ντούντελανζ παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League (Κλικ Εδώ)

ΝΤΟΥΝΤΕΛΑΝΖ (Λουξεμβούργο, 279)

Παρότι ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, η Ντούντελανζ δεν κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη κόντρα στη Βιντεότον (1-1). Παρότι έπαιζε μπροστά στο κοινό της, η ομάδα του Ντίνο Τοπμέλερ βρέθηκε πίσω στο σκορ τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Εν τέλει όμως, η πίεση που είχε προς την αντίπαλη άμυνα, είχε αντίκτυπο, με τον Μέλις στο 58′ να ισοφαρίζει στο τελικό αποτέλεσμα.

Πλέον, αγωνίζεται για δυο αποτελέσματα, καθώς της αρκεί η νίκη και η ισοπαλία με οποιοδήποτε σκορ πάνω από το 1-1. Είναι λοιπόν υποχρεωμένη να κυνηγήσει το γκολ, καθώς σε αντίθετη περίπτωση θα μείνει εκτός συνέχειας. Ωστόσο, στα εκτός έδρας ευρωπαϊκά παιχνίδια δεν τα πηγαίνει καθόλου καλά, έχοντας ηττηθεί στα εφτά από τα οκτώ τελευταία, έχοντας παράλληλα και μια ισοπαλία, ενώ δεν βρήκε δίχτυα στα πέντε από τα έξι πιο πρόσφατα.

Φέτος, συμμετέχει για την 14η φορά στην ιστορία της στα προκριματικά για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Στις δύο τελευταίες συμμετοχές της έμεινε εκτός στον δεύτερο προκριματικό γύρο από τις Καραμπάγκ (με συνολικό σκορ 3-1) και ΑΠΟΕΛ (με συνολικό σκορ 2-0), αντίστοιχα. Έχει φτάσει μέχρι και τον τρίτο γύρο τη σεζόν 2012-2013, όταν τέθηκε νοκ άουτ από τη Μάριμπορ (με συνολικό σκορ 5-1). Συνολικά στο Τσάμπιονς Λιγκ έδωσε 35 αναμετρήσεις, στις οποίες σημείωσε επτά νίκες, πέντε ισοπαλίες και 23 ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βιντεότον για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: Over 3.5 τα εφτά από τα οκτώ τελευταία επίσημα παιχνίδια.