*8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν over 2,5.

*Γειτονικό ντέρμπι της Βραβάνδης με μεγάλη αντιπαλότητα.

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας

ΒΙΛΕΜ ΑΝΑΛΥΣΗ

Βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση η ομάδα του Τίλμπουρχ και φροντίζει να το επιβεβαιώνει κάθε αγωνιστική, αφού κέρδισε άνετα την Βααλβάικ με 1-2 εκτός έδρας στην εμβόλιμη αγωνιστική που προηγήθηκε. Σκορ που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, ήταν κυρίαρχη από την αρχή, πήρε προβάδισμα στις αρχές του δεύτερου μέρους πετυχαίνοντας δύο απανωτά γκολ και καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Τέταρτη νίκη σε πέντε παιχνίδια και φιγουράρει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με το ξεκίνημα να χαρακηρίζεται δικαιολογημένα ονειρικά.

Μετά από μια πολύ απογοητευτική περσινή σεζόν, η Βίλεμ βιώνει τώρα ένα άριστο ξεκίνημα της σεζόν. Μετά τη νίκη των «Tricolores» επί της Βααλβάικ, η ομάδα του Φρεντ Γκριμ αποτελεί αναμφίβολα την ευχάριστη έκπληξη της σεζόν και επικρατεί ντελίριο ενθουσιασμού στον κόσμο, που αναμένεται να γεμίσει την έδρα της και να φτιάξει πολύ ζεστή ατμόσφαιρα.

Σημαντικές απώλειες εν όψει του ντέρμπι με την Αϊντχόφεν, αν και είχε αρκετές επιστροφές τόσο από τραυματισμούς όσο και από τιμωρίες. Εκτός ο κίπερ Ράουτερ (1/0), ο χαφ Σπίρινχς (3/1) και ο ταλαντούχος νεοαποκτηθείς επιτελικός μέσος Μέερφελντ (1/0).

Προηγούμενο παιχνίδι: Κέρδισε άνετα με 1-2 την Βααλβάικ εκτός έδρας για το πρωτάθλημα. Ο Βριντ έκανε το 0-1 στο 52′ και ο Κέλερτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του οκτώ λεπτά αργότερα. Η αντίπαλος απλώς μείωσει στις καθυστερήσεις.

Βίλεμ Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν no goal (δες το στη Betshop)

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν Χ ημίχρονο

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πύρρειος νίκη στο Ντεβέντερ επί της Γκόου Αχέντ Ιγκλς με 1-2, κάκιστη η εικόνα της για δεύτερο σερί παιχνίδι και χρειάστηκε σε αρκετές περιπτώσεις την τύχη για να πάρει την νίκη, χαρακτηριστικό το ότι η αντίπαλος έχασε κραυγαλέες ευκαιρίες στο τελευταίο δεκάλεπτο για να ισοφαρίσει. Δεν έδειξε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού την θεωρητική της ανωτερότητα, που προφανώς ήταν αρκετά μεγάλη, μιας και αντιμετώπιζε μια από τις πιο αδύναμες ομάδες της κατηγορίας. Φαίνεται κουρασμένη από τις συνεχόμενες υποχρεώσεις που καλείται να φέρει εις πέρας.

Έντονη κριτική στο Ρότζερ Σμιντ τις τελευταίες μέρες λόγω των επιλογών του, δεν μπορεί να βρει ηρεμία ο Γερμανός τεχνικός παρά το γεγονός ότι τον τελευταίο 1,5 μήνα έδειξε εξαιρετικό πρόσωπο με εξαίρεση. Αναμένεται να κάνει αρκετές αλλαγές ο Σμιντ μετά τον διασυρμό από την Φέγενορντ και για λόγους αποφόρτισης, αφού εδώ και δύο μήνες παίζει ασταμάτητα κάθε τρεις μέρες. Πολλοί παίκτες πρώτης γραμμής έβγαλαν κούραση και αναμένεται να πάρουν τις απαιτούμενες ανάσες εν όψει της δύσκολης συνέχειας που ακολουθεί.

Παραμένει εκτός ο νεαρός χαφ Λεντέσμα, ο βασικός αμυντικός μέσος Σανγκαρέ (3/0), εκτός και ο δεξιός μπακ Μβενέ (5/0). Μυϊκό θέμα της τελευταίας στιγμής και για τον ταλαντούχο εξτρέμ Μαντουέκε (6/2).

Προηγούμενο παιχνίδι: Νίκησε δύσκολα και χωρίς να το αξίζει με 1-2 την Γκόου Αχέντ Ιγκλς εκτός έδρας για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε μόλις στο 15′ με τον Γκακπό, ισοφαρίστηκε στο 56′ αλλά στο 86′ πήρε την νίκη με γκολ του Φαν Χίνκελ.