* Στην επόμενη φάση προκρίνεται μόνος ο 1ος κάθε ομίλου

* Στον 6ο όμιλο συμμετέχουν και οι Μποαβίστα, Γκιμαράες

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση

ΒΙΛΑΦΡΑΝΚΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Μποαβίστα. Ο Ενζί πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 79ο λεπτό.

Μπορεί να αποκλείστηκε ήδη από τον όμιλο, μετά την ήττα στο “Ντο Μπέσα”, όμως η εμπειρία της διοργάνωσης και οι ανταγωνιστικές εμφανίσεις που έκανε απέναντι σε αρκετά πιο ποιοτικές ομάδες θα είναι παρακαταθήκη για την συνέχεια της σεζόν.

Μετά το εντός έδρας 0-0 με την Γκιμαράες στην πρεμιέρα του ομίλου, στις 27 του Νοέμβρη κοίταξε στα μάτια και την Μποαβίστα για να λυγίσει στο τέλος. Απείλησε νωρίς με πρέσινγκ ψηλά, στη συνέχεια ο κίπερ της έκανε δύο πολύ καλές επεμβάσεις για να μείνει το μηδέν ως την ανάπαυλα. Περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο δεύτερο μέρος και πληγώθηκε σε ένα από τα γεμίσματα των γηπεδούχων. Στις καθυστερήσεις έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια.

ΒΙΛΑΦΡΑΝΚΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 7/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Γκιμαράες. Ο Άντερσον Σίλβα άνοιξε το σκορ για την Γκιμαράες στο 14ο λεπτό, ο Ντάνι ισοφάρισε για την Μπελενένσες στο 29’. Ο Ζότα Σίλβα ανέκτησε το προβάδισμα για τους γηπεδούχους στο 36’, αλλά ο Τεϊσέιρα είχε νέα απάντηση στο 45’.

Δίχως ρεαλιστικές ελπίδες για πρόκριση από τον όμιλο εξ αρχής, έπαιξε κυρίως για το γόητρο στην Γκιμαράες την προηγούμενη Πέμπτη και πήρε αποτέλεσμα ψυχολογίας για την επανεκκίνηση της Segunda Liga, όπου είναι εντός επικίνδυνης ζώνης.

Στο “Αφόνσο Ενρίκες” απείλησε πρώτη στην κόντρα, στη συνέχεια χάθηκε η μπάλα για το 1-0 των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν και δοκάρι λίγο αργότερα. Απάντησε στα δοκάρια με βολίδα από τα 30 μέτρα η Μπελενένσες, απείλησε εκ νέου πριν απαντήσει και στο σκορ με κεφαλιά από κόρνερ. Γρήγορη η ανάκτηση του προβαδίσματος από την Γκιμαράες στο μεγάλο κενό στην καρδιά της άμυνα της Μπελενένσες, η οποία όμως βρήκε νέα ισοφάριση πριν την ανάπαυλα με πίεση ψηλά. Στο δεύτερο μέρος η Γκιμαράες μονοπώλησε τις ευκαιρίες, ο κίπερ Ταμπουάσο έκανε δύο σπουδαίες επεμβάσεις για κρατήσει το ματς στην ισοπαλία.