*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σαπεκοένσε-Βίλα Νόβα 0-1

*Η Σαπεκοένσε κέρδισε το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, το 2012 και μετά έχει τρεις ήττες και μία ισοπαλία.

*Η Βίλα Νόβα αποφάσισε να παίζει πλέον στο μεγάλο εθνικό στάδιο της πόλης της, “Serra Dourada”.

ΒΙΛΑ ΝΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βίλα Νόβα έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Σαμπάιο Κορέα, παρόλο που προηγήθηκε σχετικά νωρίς με τον Ιγκόρ Ενρίκε στο 11’. Ισοφαρίστηκε πριν λήξει το ημίχρονο από τον Ιτάλο στο 39’, ενώ έχασε με το γκολ που δέχθηκε από τον Νέτο Παραϊμπα στο 69ο λεπτό.

Νέα ήττα για την Βίλα Νόβα, αυτή τη φορά με 2-1 εκτός έδρας από την Σαμπάιο Κορέα, τρίτη στα πέντε τελευταία παιχνίδια που έχει κερδίσει μόλις ένα και αυτό εκτός έδρας!

Αλλά και στο γήπεδό της έχει μόνο μία νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια της εκεί, με δύο ήττες στο ίδιο διάστημα.

Είναι φανερό πώς δεν διανύει τις καλύτερες μέρες της, γι’ αυτό και έμεινε αρκετά πίσω στη διεκδίκηση της ανόδου, χωρίς πλέον να είναι σε απόσταση βολής. Έχει πάντα την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας.

Προχώρησε σε αλλαγή προπονητή, με τον Μαρκίνιο Σάντος να αποχωρεί και στη θέση του ανέλαβε ο Λίσκα που θα κάνει απόψε το ντεμπούτο του στον πάγκο της.

Βίλα Νόβα Στατιστικά

*Τρεις σερί αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*16/20 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

ΣΑΠΕΚΟΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Η Σαπεκοένσε έφερε 1-1 εντός έδρας με την Σεαρά, δεχόμενη την ισοφάριση στο ένατο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Λουίζ Οτάβιο. Νωρίτερα είχε προηγηθεί με τον Παβάνι στο 37ο λεπτό, χωρίς να απειλείται ιδιαίτερα με ισοφάριση, έχοντας ευκαιρίες να “καθαρίσει” το παιχνίδι, τις οποίες δεν εκμεταλλεύτηκε και τελικά το πλήρωσε.

Η Σαπεκοένσε έχασε άλλο ένα παιχνίδι μέσα από τα χέρια της, αφού ισοφαρίστηκε στο τελευταίο λεπτό, κυριολεκτικά, του αγώνα, φέρνοντας 1-1 εντός έδρας με την Σεαρά.

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που πέτυχε έπειτα από τέσσερα παιχνίδια, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετό για να της χαρίσει τη νίκη. Ήταν η τρίτη ισοπαλία της στους πέντε τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει.

Με αυτά τα αποτελέσματα είναι λογικό να βρίσκεται εντός ζώνης υποβιβασμού, αν και παραμένει σε απόσταση βολής, συγκεκριμένα στο -3, από μία ομάδα σε θέση παραμονής. Αν κερδίσει σήμερα, θα βρεθεί εκτός αυτής.