*8η αγωνιστική

ΒΙΛΑ ΝΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βίλα Νόβα κέρδισε 0-3 εκτός έδρας την Κλαμπ Ντε Ρεγκάτας, εκμεταλλευόμενη με τον καλύτερο τρόπο το γεγονός πως έπαιξε από το 15ο λεπτό με παίκτη περισσότερο λόγω αποβολής! Προηγήθηκε με τον Γκιγιέρμε Παρέδε στο 31’, γλίτωσε σε μία φάση την ισοφάριση από τον γκολκίπερ της, πριν “καθαρίσει” ουσιαστικά το παιχνίδι με γκολ του Λουτσιάνο Νανίνιο στο 45ο λεπτό. Πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Μαρλόνε στο 86ο λεπτό, ενώ έπαιζε με δύο παίκτες περισσότερους μετά το 64’.

Η Βίλα Νόβα επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες, κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 0-3 στο γήπεδο της Κλαμπ Ντε Ρεγκάτας, αν και σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε και μία γρήγορη αποβολή – “δώρο” της αντιπάλου της. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της στους εφτά τελευταίους αγώνες που δεν έχει χάσει κάποιον από αυτούς!

Παραμένει αήττητη στο εθνικό πρωτάθλημα, με την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας, έχοντας ανέβει πλέον στην 4η .θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -1 από την κορυφή και ισόβαθμη με δύο ομάδες εκτός πρώτης τετράδας, έχοντας όμως και έναν αγώνα λιγότερο από τις περισσότερες ομάδες στην κατηγορία, από μερικές ακόμη και δύο παιχνίδια λιγότερα!

Πάντως παρά το πολύ καλό της ξεκίνημα, ο τεχνικός της, Κλαουντινέι Ολιβέιρα, θεωρεί πως έχει πολλά που μπορεί να βελτιώσει ακόμη η ομάδα του.

Τραυματίστηκε και λείπει εδώ και λίγο καιρό ο βασικός και έμπειρος γκολκίπερ, Βαντερλέι, που είναι πλέον 39 ετών!

Βίλα Νόβα Στατιστικά

*Εχει δύο σερί N/G

*Εχει 7/9 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 7/12 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 10/12 N/G εντός έδρας

ΙΤΟΥΑΝΟ

Προηγούμενο ματς: Η Ιτουάνο έχασε με 0-2 εντός έδρας από την Νοβοριζοντίνο, με το πρώτο τέρμα να το δέχεται από τον Σέζαρ Μάρτινς στο 71ο λεπτό, ενώ ο Λέο Τόκαντινς στο 84’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ιτουάνο ηττήθηκε με 0-2 εντός έδρας από την Νοβοριζοντίνο, δεύτερη ήττα της στους τρεις τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει, ενώ γενικώς έχει μόνο δύο νίκες στους 10 πιο πρόσφατους, διάστημα στο οποίο έχει έξι ήττες. Αλλά μακριά από την έδρα της δεν κερδίζει εδώ και εννιά αγώνες, με έξι ήττες, ενώ γενικώς το 2023 έχει μόνο μία νίκη σε 13 παιχνίδια.

Η πορεία της ως τώρα είναι μέτρια προς κακή, καθώς βρίσκεται στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 14η θέση του, αλλά σε απόσταση βολής, στο +1 συγκεκριμένα, από την ζώνη του υποβιβασμού.

Οπως συνηθίζεται σε αυτές τις περιπτώσεις, την πλήρωσε ο προπονητής, με τον Τζιλμάρ Νταλ Πότζο να αποτελεί παρελθόν. Μέχρι να βρεθεί νέος προπονητής, χρέη υπηρεσιακού θα εκτελεί ο Ντόουγκλας Λέιτε.

Τραυματίες και απόντες είναι οι αμυντικοί Ραφαέλ Περέιρα, Ζόναθαν και ο μέσος Μπρούνο Ξαβιέρ.