*26η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Σλόβαν Λίμπερετς – Βικτόρια Πλζεν 3-0

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Ν/G

*Μόλις μία νίκη έχει η Σλόβαν Λίμπερετς στα 13 τελευταία εκτός απέναντι στην Πλζεν (11-1-1).

ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε δύσκολα με 1-2 την Γιάμπλονετς εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 20′,  ισοφαρίστηκε στο 73′ αλλά λίγα λεπτά αργότερα η αντίπαλος έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής (79′). Παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα, βρήκε γκολ νίκης στο 84′.

Δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στην Γιάμλονετς, ενώ κουβαλούσε και κούραση από το ευρωπαϊκό παιχνίδι απέναντι στην Σερβέτ, το οποίο πήγε στην παράταση. Αξιοποίησε προς όφελός της την αποβολή της αντιπάλου και βρήκε γκολ νίκης στο τελευταίο πεντάλεπτο. Το ντεμαράζ νικών της εδώ και ένα δίμηνο την έχει φέρει ξανά στο προσκήνιο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος (-9). Τραυματίες οι Ντουρονσίμι, Βαλέντα και Γίρκα.

Βικτόρια Πλζεν Στατιστικά

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Ν/G

*Βρέθηκε να προηγείται στα 5/7 τελευταία πρώτα ημίχρονα

ΣΛΟΒΑΝ ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 3-0 από την Σλάβια Πράγας εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 15′ με πέναλτι, δέχτηκε το δεύτερο γκολ στο 83′, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε λίγο πριν την λήξη του αγώνα (90′).

Παρότι η Σλάβια Πράγας είχε ματς υψηλής έντασης λίγες μέρες νωρίτερα, δεν κατάφερε να δείξει πως μπορεί να πάρει κάτι από το παιχνίδι και ηττήθηκε με 3-0. Δέχτηκε από νωρίς το γκολ αλλά δεν άλλαξε νοοτροπία και έπαιξε άμυνα με πάθος. Ωστόσο, η ποιοτική υπεροχή των γηπεδούχων έκανε εν τέλει την διαφορά. Σταθερά στην μέση της βαθμολογίας και στο -4 από την εξάδα, πασχίζει να βρει σταθερότητα. Τραυματίες οι Λετινάι, Πλεχάτι, αμφίβολοι οι Φρίντεκ και Μπακόφσκι.