* Επαναληπτικός αγώνας για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα, ακολουθεί παράταση και -αν χρειαστεί- πέναλτι.

Στο πρώτο παιχνίδι (Στεάουα – Πλζεν 2-2): Σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση απέκτησε η Βικτόρια Πλζεν με την εκτός έδρας ισοπαλία στη Ρουμανία. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν δις, πρώτα με τον Κρμέντσικ στο 23’ κι έπειτα με τον Κόπιτς στο 53’, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν και τις δύο φορές απαντήσεις, σκοράροντας πρώτα με τον Μπουντέσκου στο 37’ κι έπειτα με τον Τεϊξέιρα 61’ για να φτάσουν στην ισοφάριση.

ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ (Τσεχία)

Τη «δουλειά» που ξεκίνησε στη Ρουμανία, όπου κατέκτησε ένα πολύ χρήσιμο αποτέλεσμα, θα επιδιώξει να τελειώσει σήμερα η Βικτόρια Πλζεν, εξασφαλίζοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οι Τσέχοι αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν δις, ενώ παρά το γεγονός ότι και τις δύο φορές δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα, θεωρούνται δικαίως πλέον το φαβορί για να είναι παρόντες στην μεθαυριανή κλήρωση στη Νιόν.

Μετά από μια σειρά απογοητευτικών εμφανίσεων στα φιλικά παιχνίδια, η εμφάνιση απέναντι στη Στεάουα, έδωσε τεράστια ψυχολογική ώθηση στους ποδοσφαιριστές του Βρμπα, οι οποίοι μπήκαν με… ταχύτητα στις εντός των συνόρων υποχρεώσεις τους και έφτασαν στην επιβλητική εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Ντούκλα Πράγας στην πρεμιέρα. Η Πλζεν δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα, ενώ όλα έγιναν πολύ πιο εύκολα, αφού μόλις στο 16’ ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 χάρη σε τέρματα των Χέιντα και Χροσόφσκι, ενώ τον… χορό των γκολ ολοκλήρωσαν οι Κρμέντσικ (33’) και Χοράβα (42’), τελειώνοντας το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο.

«Καυτός» αποδεικνύεται στο ξεκίνημα ο Τσέχος επιθετικός, Κρμέντσικ, ο οποίος σκόραρε ξανά και έλαβε τα εύσημα του Βρμπα, ο οποίος δήλωσε ικανοποιημένος για το γεγονός ότι η διοίκηση απέρριψε τις προσφορές και θα τον έχει και φέτος στην ομάδα. Εκτός αποστολής έμειναν οι αμυντικοί Ματέγιου και Χούμπιν, όπως και ο βασικότατος τερματοφύλακας Κόζατσικ, ενώ αμφίβολοι δίνονται ο μέσος Πίλαρ και ο Λιμπέρσκι (Αμυντικός, 1/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Ντούκλα Πράγας για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Παραμένει χωρίς νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια της στην Ευρώπη (Δες το στην Betshop).

Το Βικτόρια Πλζεν – Στεάουα Βουκουρεστίου παίζει στην Betshop

ΣΤΕΑΟΥΑ (Ρουμανία)

Τα εις βάρος της προγνωστικά και την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί καλείται να ανατρέψει η Στεάουα, η οποία στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων έδειξε αδύναμη να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι πλεονεκτεί έναντι της αντιπάλου της σε προετοιμασία. Έδειξε, αντίθετα, μια ομάδα με πολλά προβλήματα, ειδικά στην άμυνα, όμως στα υπέρ της περιλαμβάνεται το γεγονός ότι παρά το γεγονός ότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και τουλάχιστον έδειξε αντίδραση φτάνοντας στην ισοφάριση.

Οι προβληματικές εμφανίσεις, όμως, δεν έμειναν εκεί, συνεχίστηκαν και στις εγχώριες διοργανώσεις, εκεί όπου η Στεάουα έμεινε στην εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Κραϊόβα για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, όπου και πάλι έμεινε πίσω στο σκορ και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια, αφού είχαν προηγηθεί ισάριθμες νίκες στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Ενόψει της σημερινής αναμέτρησης ο Νικολάε Ντίκα τόνισε: «Είναι σημαντικό να αντιληφθούμε ότι έχουμε 90 λεπτά για να πάρουμε την πρόκριση. Πρέπει να δείξουμε υπομονή και αποφασιστικότητα». Από τη δική του πλευρά, ο αρχηγός Πίντιλι, επεσήμανε: «Είναι σημαντικό να μην ηττηθούμε, αφού μπορούμε να προκριθούμε και με μία ισοπαλία όπως 3-3 ή και 2-2 που θα οδηγήσει στην παράταση». Σημαντική απώλεια ο βασικότατος Μπουντέσκου (Μέσος, 3/2) που τραυματίστηκε, αποτελώντας το μοναδικό πρόβλημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Κραϊόβα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε G/G.