12η αγωνιστική.

*Στο Λιγκ Καπ: Βίκινγκουρ – Κεφλάβικ 0-2

ΒΙΚΙΝΓΚΟΥΡ

Συνέχεια στις θετικές εμφανίσεις και νίκες έδωσε την περασμένη αγωνιστική η Βίκινγκουρ, περνώντας με το «διπλό» (2-3) από την έδρα της Φίλκιρ. Πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο 4’ (0-1), διπλασίασε τα τέρματά στο 7’ (0-2), για να πετύχει τρίτο τέρμα με πέναλτι στο 41’ της συνάντησης (0-3). Στην επανάληψη χαλάρωσε αισθητά, δέχθηκε το 1-3 στο 55’ και το 2-3 στο 81’, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 88’ της συνάντησης και δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα με ισοφάριση.

Δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη φια τη Βίκινγκουρ, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε επί της ΚΡ Ρέικιαβικ (0-1). Ανέβηκε στην έκτη θέση και στους 15 πόντους, στο -4 απ’ την «τριάδα» και στο +4 απ’ τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό. Εντός έδρας μετράει απολογισμό δύο νίκες, μια ισοπαλία και δύο ήττες με 4-3 τέρματα. Αμφίβολος ο Τεν Βόορντε (Επιθετικός, 10, 2), που έγινε αναγκαστική αλλαγή στο προηγούμενο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 3-2 επί της Φίλκιρ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε απ’ τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Βίκινγκουρ – Κεφλάβικ παίζει στην Interwetten

ΚΕΦΛΑΒΙΚ

Από την άλλη πλευρά, η Κεφλάβικ συνεχίζει να απογοητεύει σταθερά με τις εμφανίσεις της, γνωρίζοντας νέα ήττα, αυτή τη φορά με 2-0 από τη Στιάρναν εντός έδρας. Ακόμη μια κακή εμφάνιση, έμεινε πίσω στο 15’ (0-1), δέχθηκε δεύτερο στο 26’ της συνάντησης (0-2), δεν μπόρεσε να βρει απάντηση στο υπόλοιπο του αγώνα, γλιτώνοντας μάλιστα από βαρύτερη ήττα. Τέταρτη διαδοχική ήττα για την Κεφλάβικ (σε όλες έμεινε άσφαιρη), συμπλήρωσε έντεκα αγωνιστικές αήττητη (0-3-8). Βρίσκεται πάντα στον πάτο της κατάταξης με 3 πόντους, στο -9 απ’ την παραμονή, αν συνεχίσει σε αυτούς τους ρυθμούς, δύσκολα θα μπορέσει να παραμείνει στην κατηγορία. Διαθέτει επίσης τη χειρότερη επίθεση (6 γκολ) και τη χειρότερη άμυνα (22 γκολ) του πρωταθλήματος. Μακριά από την έδρα της δεν έχει ακόμη νίκη, με ρεκόρ 0-3-2 και 4-5 τέρματα. Αμφίβολος ο Εΐναρσον (Μέσος, 9, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-0 από τη Στιάρναν.

Στατιστικό: Άσφαιρη έμεινε η Κεφλάβικ στα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.