Στον πρώτο γύρο: Σόγκνταλ – Βίκινγκ 4-0

ΒΙΚΙΝΓΚ

Φιλότιμες προσπάθειες κατέβαλε την περασμένη αγωνιστική η Βίκινγκ, η τύχη της έπαιξε άσχημο παιχνίδι στο φινάλε και τελικά ηττήθηκε 3-2 από την Μόλντε (εκτός έδρας). Υστέρησε σημαντικά στο πρώτο ημίχρονο και έχανε δίκαια 2-0 (5’, 30’ με πέναλτι). Μεταμορφωμένη προς το καλύτερο στην επανάληψη, μείωσε στο 72’ (2-1), έφερε το ματς στην ισορροπία στο 84’ της συνάντησης, για να προδοθεί για ακόμη μια φορά από την άμυνά της και να γνωρίσει την ήττα στις καθυστερήσεις (3-2 στο 92’) «Αυτό γίνεται για τρίτη φορά και δεν ξέρω που μπορεί να φθάσει, εμάς μας πεισμώνει περισσότερο, σε κάθε παιχνίδι παίζουμε ολοένα και καλύτερα», τόνισε ο Άγγλος τεχνικός Μπούρτσναλ.

Επιστροφή στις ήττες για την Βίκινγκ μετά από την ισοπαλία με τη Χάουγκεσουντ (1-1 εντός έδρας), συμπλήρωσε τριάδα αγώνων χωρίς νίκη (0-1-2), ενώ μετράει μια νίκη στα τελευταία δέκα παιχνίδια (1-3-6), αυτή επί της Κρίστιανσουντ (2-1 εντός έδρας). Πάντα στην τελευταία θέση της κατάταξης με εννιά πόντους, στο -6 απ’ τα μπαράζ και στο -8 απ’ την απευθείας παραμονή στην κατηγορία, το έργο της μόνο εύκολο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. Επιπλέον, έχει τη χειρότερη επίθεση με 14 γκολ και μια απ’ τις χειρότερες άμυνες με 27 γκολ παθητικό. Εντός έδρας μετράει απολογισμό 2-1-4, από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα έξι εξ αυτών. Εξέτισε ο Έρνεμαν (Μέσος, 14, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από την Μόλντε.

Στατιστικό: G/G τα έξι απ’ τα επτά τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Δείτε τα προγνωστικά Νορβηγίας (Κλικ Εδώ)

Το Βίκινγκ – Σόγκνταλ παίζει στην Betrebels
Betrebels logo 2019

ΣΟΓΚΝΤΑΛ

Από την άλλη πλευρά η Σόγκνταλ εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και έφθασε στη νίκη στο παιχνίδι με την Άαλεσουντ (1-0). Ονειρικό ξεκίνημα και προβάδισμα με το… καλημέρα (1-0 στο 2’), πάνω – κάτω στη συνέχεια το παιχνίδι με ευκαιρίες εκατέρωθεν, στο 83’ ο σκόρερ της Νουακάλι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, με αποτέλεσμα να δεχθεί αφόρητη πίεση από την αντίπαλο μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από την ήττα από τη Ρόζενμποργκ (3-0 εκτός έδρας), αυτή ήταν και η μοναδική στην τελευταία πεντάδα αγώνων (2-2-1). Ανέβηκε στην 11η θέση με 19 πόντους, στο +4 απ’ τα μπαράζ και στο +5 από τον απευθείας υποβιβασμό. Πολύ καλή επιθετικά, μετρώντας 18 γκολ στο ενεργητικό της, παράλληλα εμφανίζει θέματα στην άμυνα, έχοντας δεχθεί 22 γκολ παθητικό. Στο 1-2-4 το ρεκόρ της στις φετινές εξόδους της στο πρωτάθλημα. Τιμωρημένος ο Νουακάλι (Μέσος, 15, 1), μακροχρόνια εκτός τρεις παίκτες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για τη Σόγκνταλ 1-0 επί της Άαλεσουντ.

Στατιστικό: N/G τα τρία πρόσφατα παιχνίδια της Σόγκνταλ στο πρωτάθλημα.