29η αγωνιστική (προτελευταία)

*Μετρούν 6/10 παιχνίδια με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Ά Γύρος: Οντ – Βίκινγκ 3-2

ΒΙΚΙΝΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Βίκινγκ πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στο πλαίσιο της προηγούμενης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, εναντίον της Κρίστιανσουντ (2-3) εκτός έδρας. Έτσι, παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και εξαρτάται αποκλειστικά από εκείνη να πάρει ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Μετρά τρεις νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία πέντε παιχνίδια στην Eliteserien. Παίζει εντός έδρας με την Οντ και κλείνει τη σεζόν με το εκτός έδρας εναντίον της Τρούμσε. Εξέτισε ο αμυντικός Βίκστελ. Από την άλλη, είναι τιμωρημένος ο Μπρέκαλο και τραυματίες οι Τορστάινμπε, Τρπιτς και Φούρνταλ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 2-3 εκτός έδρας, εναντίον της Κρίστιανσουντ, για το πρωτάθλημα. Στο 4’ ο Μπίε σκόραρε για το 1-0, όμως ο Λέκμπεργκ στο 44’ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 66’ ο Γέρτσεν έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους. Στο 88’ ο Μπερίσα με εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2 και στις καθυστερήσεις ο Μπιέρσολ έδωσε τη νίκη στη Βίκινγκ. Στο 90+5’ αποβλήθηκε ο Μπρέκαλο.

Βίκινγκ Στατιστικά

*4/6 ματς με G/G (δες το στη betshop)

*3/5 αναμετρήσεις είχαν “2-3 γκολ”

*Δέχεται γκολ σε όλα τα εντός έδρας

ΟΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Οντ δεν είναι σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα και παλεύει να επιστρέψει στις νίκες ώστε να σωθεί και μαθηματικά, ολοκληρώνοντας μια αποτυχημένη χρονιά. Προέρχεται από την εντός έδρας ήττα με αντίπαλο τη Βολερένγκα (1-2) και συμπλήρωσε οκτώ αναμετρήσεις χωρίς επιτυχία. Τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες στο συγκεκριμένο διάστημα. Απέχει πέντε πόντους από την επικίνδυνη ζώνη και είναι σα να περιμένει να σωθεί… από μόνη της, με την έννοια ότι δε θα τη φτάσουν οι άλλες ομάδες και όχι να πάρει εκείνη τους απαραίτητους βαθμούς. Όσον αφορά την αποστολή δίνεται αμφίβολος ο Ρόλαντσον.

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 1-2 εντός έδρας, από τη Βολερένγκα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 4’ ο Χολμ σκόραρε για το 0-1, όμως στο 34’ ο Λαουρίτσεν ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 75’ ο Μπιέρνταλ με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.