*Η Σίβασπορ συμμετέχει για πρώτη φορά στην ιστορία της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ

*Είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους

Βιγιαρεάλ – Σίβασπορ στο Pamestoixima.gr Advertisement

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Βιγιαρεάλ επέστρεψε άμεσα στις νίκες όσον αφορά το πρωτάθλημα, αφού επιβλήθηκε της Βαλένθια (2-1) με τον Ντάνι Παρέχο να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα κόντρα στην πρώην ομάδα του. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη στο πλαίσιο της Λα Λίγκα, μετρά επίσης δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Με εξαίρεση την πρώτη αγωνιστική και το 1-1 με αντίπαλο την Ουέσκα, πήρε ισοπαλία από την Ατλέτικο Μαδρίτης (0-0) εκτός έδρας, ενώ ηττήθηκε στο “Καμπ Νόου” από τη Μπαρσελόνα με 4-0.

“Η Σίβασπορ είναι μια ευρωπαϊκή ομάδα με συμπαγές σύνολο και διαθέτει ποδοσφαιριστές οι οποίοι κάνουν τη διαφορά. Έχουν τον τρόπο να πραγματοποιήσουν ένα καλό παιχνίδι. Γι’ αυτό πρέπει να αντεπεξέλθουμε της πίεσης και να μη δεχτούμε ευκαιρίες”, δήλωσε ο Ουνάι Έμερι στην καθιερωμένη συνέντευξη τύπου. Στο αγωνιστικό κομμάτι, είναι σημαντικές οι απουσίες των Ζεράρδ Μορένο και Ντάνι Παρέχο, ενώ δεν είναι διαθέσιμος ο Εστουπινιάν και ο αμυντικός Σάκλα που είναι σε καραντίνα. Κανονικά ο αμυντικός χαφ Κοκλέν.

Προηγούμενο παιχνίδι: Νίκησε με σκορ 2-1 τη Βαλένθια εντός έδρας, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 6’ ο Πάκο Αλκάθερ με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε για το 1-0, όμως στο 37’ ο Γκέντες ισοφάρισε για το 1-1 του ημιχρόνου. Στο 69’ ο Παρέχο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Βιγιαρεάλ, ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Κούμπο.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ Στατιστικά

*4/5 παιχνίδια με over 2.5 γκολ (δες το στο pamestoixima.gr)

*4/6 ματς στη Λα Λίγκα με γκολ εκατέρωθεν

*Δέχεται γκολ για 5 σερί ματς ως γηπεδούχος

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΣΙΒΑΣΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Σίβασπορ επέστρεψε άμεσα στις νίκες, καθώς πέρασε από την έδρα της Καϊσέρισπορ (1-3) για το πρωτάθλημα. Σχετικά εύκολη νίκη για την ομάδα του Τσάλιμπαϊ, που αντέδρασε γρήγορα μετά την ισοφάριση των γηπεδούχων και εν τέλει “καθάρισε” τους τρεις βαθμούς με τρίτο γκολ.  Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σε διάστημα τεσσάρων αγώνων στο πρωτάθλημα, ενώ μετρά μία ισοπαλία και μία ήττα.

Η μοναδική αποτυχία για τη Σίβασπορ στη σεζόν, είναι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, όταν έχασε από την Αλάνιασπορ εντός έδρας με σκορ 0-2. Το περίεργο για την τούρκικη ομάδα, είναι ότι έως τώρα δεν έχει καταφέρει να σκοράρει στα δύο εντός έδρας ματς που έδωσε και αυτό φυσικά προβληματίζει τον κόουτς Τσάλιμπαϊ. Όσον αφορά την αποστολή, ο 57χρονος Τούρκος τεχνικός, δεν υπολογίζει τον Γέσιλιουρτ ο οποίος τραυματίστηκε πρόσφατα, ενώ είναι σταθερά εκτός δράσης ο αμυντικός Απινταγκόγε. Δεν είναι διαθέσιμος τέλος ο Νίνγκα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Νίκησε με σκορ 1-3 την Καϊσέρισπορ εκτός έδρας, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Πήρε προβάδισμα στο 28’ με τον Ερντάλ για το 0-1 του ημιχρόνου. Στο 52’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, όμως στο 60’ ο Γιαταμπαρέ έδωσε προβάδισμα στην Σίβασπορ. Στο 75’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες και στο 83’ ο Φαζρ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.